Takvimi 2016 I Autoshkolla I Ese I Analiza I Vjersha I Lojra I Blej I Mëso Gjermanisht I Mëso shqip I

Merrni njoftime per postimet e reja

Bota Sot: “Demolli k?rkon q? Kosova t? an?tar?sohet n? Kart?n e Adriatikut A5 -SHBA” plus 12 more

loading...

Bota Sot: “Demolli k?rkon q? Kosova t? an?tar?sohet n? Kart?n e Adriatikut A5 -SHBA” plus 12 more


Demolli k?rkon q? Kosova t? an?tar?sohet n? Kart?n e Adriatikut A5 -SHBA

Posted: 09 Dec 2016 08:06 AM PST

Në kështjellën e qytezës Trakoshqan të Kroacisë është duke u mbajtur takimi i Ministrave të Mbrojtjes së Kartës së Adriatikut A5 –SHBA. Në këtë takim po merr pjesë edhe ministri i FSK-së Haki Demolli. Synimi i takimit ishte që të avancohet bashkëpunimi rajonal me fokus në  zhvillimin dhe vlerësimin e aktiviteteve të A-5 gjatë drejtimit të saj nga ana e Kroacisë për vitin 2016. Ne këtë takim, Ministri Demolli në fjalën e tij shprehu edhe njëherë aspiratën e......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Vajzat bukuroshe n? uniform?n e Ushtris? s? Kosov?s, ja ?far? p?rjetuan

Posted: 09 Dec 2016 06:54 AM PST

Kur e vesh uniformën e ushtarakes së shtetit tënd nuk ka me krenari. Disa vajza për katër ditë qëndruan si ushtarake në Forcën e Sigurisë së Kosovës.  Vajzat bukuroshe e shijuan se çfarë do të thotë të jesh në uniformë e ushtarakes dhe sa është vështirë t’i përmbahesh rregullave. Këto vajza iu dhanë mirënjohje batalionit për Reagim të Shpejt, por edhe u nderuan me një pllakë Nderim.  Në trajnime ishin edhe ushtarakë meshkuj. Kështu që trajnimet ishin......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Shfuqizohet marr?veshja e MPB-s? dhe Post?s

Posted: 09 Dec 2016 06:10 AM PST

Autoriteti Kosovar i Konkurrencës ka marrë vendim për shfuqizimin e marrëveshjeve në mes Ministrisë së Punëve të Brendshme, si dhe komunave të Kosovës me Postën e Kosovës për instalimin e sporteleve të saja për ofrim të shërbimit të pagesave. Sipas njoftimit të Autoritetit, pas shumë ankesave dhe shqetësimeve nga Institucionet Financiare Jo Bankare, Autoriteti me detyrë zyrtare ka filluar shqyrtimin paraprak të hetimit, me që rast është konstatuar se ka ç’rregullim dhe kufizim të......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Ministria e Drejt?sis? m? transparentja p?r buxhetin

Posted: 09 Dec 2016 05:56 AM PST

Punimi udhëzues i publikuar nga Instituti Riinvest, mbi Transparencën Buxhetore dhe Buxheti i Qytetarëve, ka vlerësuar Ministrin e Drejtësisë, si dikasterin më të mirë sa i përket qeverisjes së mirë dhe shpenzimit të parasë publike. “Nga njëzet Ministri sa janë gjithsej, rezulton se vetëm Ministria e Drejtësisë bën publikimin e shpenzimeve buxhetore në raport të veçantë dhe në mënyrë të detajuar, për më tepër janë të vetmit të cilët kanë ofruar format......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Veseli u ligj?ron student?ve n? Paris p?r sfidat e t? b?rit Kosov?n shtet

Posted: 09 Dec 2016 05:07 AM PST

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, gjatë vizitës zyrtare që po zhvillon në Francë, ka mbajtur një ligjëratë në shkollën prestigjioze të shkencave sociale në Paris, "Sciences Po". Para studentëve dhe profesorëve francezë, Veseli ka folur për sfidat e shtet-ndërtimit të Kosovës, duke shpjeguar arritjet që nga çlirimi e deri te njohja ndërkombëtare e shtetësisë, njofton Zyra e tij për informim. Veseli ka folur edhe për rolin e tij në kuadër të angazhimit të......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Nd?rpritet emisioni, n?n?s i bie t? fik?t pas deklarat?s shokuese t? vajz?s

Posted: 09 Dec 2016 03:58 AM PST

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në emisionin “Me zemër të hapur”, nëna që prej disa kohësh kërkon ndihmë për vajzën e saj, për të cilën mendon se kanë trafikuar, i ka rënë të fikët. Arsyeja janë mesazhet e rënda që vajza e saj ka shkruajtur për të, duke e quajtur të çmendur nënën, shkruajnë mediat shqiptare. Me lot në sy dhe thirrje të dëshpëruar për ndihmë, Lindita Lamaj për ditë të tëra ka kërkuar kthimin e së......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

KMDLNj sugjeron q? t? miratohet Ligji p?r Amnisti

Posted: 09 Dec 2016 03:41 AM PST

Këshilli për të Drejtat dhe Liritë e Njeriut me anë të një komunikate bën thirrje institucioneve të Kosovës që të miratojnë Ligjin për Amnisti për të burgosurit. “KMDLNj , gjatë këtyre ditëve ka qenë pjesë e aktiviteteve në mbrojtje të drejtave të grupeve të margjinalizuara që ndërlidhet me 68 vjetorin e miratimit të Deklaratës Universale për të Drejtat e Njeriut e OKB – së (10 dhjetor 1948) dhe 27 vjetorit të themelimit të Këshillit për Mbrojtjen e......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Kanadaja jep rrog? edhe p?r qytetar?t q? nuk punojn?

Posted: 09 Dec 2016 01:19 AM PST

Kanadaja po eksperimenton idenë e të ardhurave themelore (rroga për të gjithë), përfshirë edhe ata që nuk janë në marrëdhënie pune, përmes një projekti pilot. Është provinca Prince Edward Island, një rajon i vogël kanadez, e cila është përzgjedhur si zgjidhja më e mirë për të eksperimentuar për shkak të sipërfaqes së vogël. Sipas projekt-ligjit të iniciuar tashmë, çdo qytetar do të marrë të ardhura themelore, kjo si një përpjekje për të......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Zvicra me rrjetin m? t? madh t? transportit publik n? planet

Posted: 09 Dec 2016 01:08 AM PST

Zvicra zotëron tashmë rrjetin e transportit publik më të madh të planetit. Përgjatë vitesh ajo ka forcuar dominimin e saj mbresëlënës ndaj shteteve të tjera. Në fund të qershorit 2016 u shënua përurimi festiv i tunelit me qendër në Shën-Gothard, një projekt inovativ i nisur 17 vite më parë që shtrihet në gati 57 kilometra dhe një thellësi maksimale prej 2300 metrash nën masivin e Shën-Gothard. Rrjeti i Hekurudhave Federale Zvicerane (CFF) ka përfunduar tashmë testimet teknike dhe ato të......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Vesa Ibrahimi zgjedhet an?tare e Bordit t? RYCO

Posted: 09 Dec 2016 12:45 AM PST

Kryetarja e Këshillit Qendror të Veprimit Rinor të Kosovës (KQVR), Vesa Ibrahimi, është zgjedhur t’i përfaqësojë të rinjtë e Republikës së Kosovës në Bordin e zyrës Rajonale për Bashkëpunim Rinor. Ibrahimi në këtë pozitë është caktuar konform Ligjit për Fuqizim dhe Pjesëmarrje të Rinisë, i cili parasheh që KQVR-ja është institucioni që i përfaqëson të rinjtë të sektorit joqeveritar në nivelet qeveritare dhe ndërkombëtare. Për......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Dita kund?r korrupsionit sh?nohet edhe n? Kosov?

Posted: 08 Dec 2016 11:04 PM PST

Dita Ndërkombëtare Kundër Korrupsionit- 9 Dhjetori, shënohet sot edhe në Kosovë. Fillimisht, anëtarët e komisionit parlamentar për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Punës së Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë Kundër Korrupsionit e Kuvendit të Kosovës, me mbështetjen e UNDP, do të nënshkruajnë themelimin e Degës se Organizatës “Deputetët Global Kundër Korrupsionit”, pastaj, Instituti Demokratik i Kosovës organizon konferencën për media, ku do të prezantohen rezultatet e......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Dita bot?rore kund?r korrupsionit

Posted: 08 Dec 2016 10:26 PM PST

Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara më 31 tetor të vitit 2003 miratoi Konventën kundër Korrupsionit, e cila ka hyrë në fuqi në dhjetor të vitit 2005. Kuvendi i caktuar e vendosi datën 9 dhjetor si Dita Ndërkombëtare Anti-Korrupsion, për të rritur ndërgjegjësimin kundër korrupsionit dhe luftimin e parandalimin e tij. Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Ban Ki-moon, ka dhënë mesazh se lufta kundër korrupsionit po vazhdon edhe duhet ende punë për ta zhdukur atë. Ai po ashtu bëri thirrje......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Policia serbe n? Preshev? i konfiskon nj? shqiptari 115.000 euro

Posted: 08 Dec 2016 01:53 PM PST

Doganierët serbë sot pasdite në vendkalimin kufitar të Preshevës i kanë  konfiskuar shtetasit shqiptarë 105.000 euro që nuk janë deklaruar i cili po hynte në Serbi, njofton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”. Kjo shumë e parave u zbuluan në veturën (xhipin) e shqiptarit që sipas autorit te këtyre parave ai ”synonte të blejë në Beograd pajisje dentare” Shtetasit shqiptar i është kthyer shuma e lejuar prej policisë vetëm 10.000 euro, ndërsa 105,000 eurot e mbetura janë ndalur......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Ruaje këtë faqe

““Call center”, Jaka: Ligji nuk prek kompanitë e konsoliduara” plus 9 more 24 ore lajme

loading...

““Call center”, Jaka: Ligji nuk prek kompanitë e konsoliduara” plus 9 more 24 ore lajme


“Call center”, Jaka: Ligji nuk prek kompanitë e konsoliduara

Posted: 09 Dec 2016 07:54 AM PST

Kryetari i Dhomës së Tregtisë dhe Industrisë, Nikolin Jaka deklaroi të premten për ATSH-në, se miratimi i ligjit për shërbimin "call center" nga senati italian nuk do të ketë efekte negative në kompanitë e konsoliduara që operojnë në vendin tonë. Ndryshe nga sa u deklarua në media se miratimi i ligjit do të sillte humbjen ...

Kirk Douglas mbush 100 vjeç

Posted: 09 Dec 2016 07:44 AM PST

Urimi u bëfsh 100 vjeç është mëse i vlefshëm për Kirk Douglas, i cili sot feston pikërisht ditëlindjen e tij të 100-të. Ai ka lindur më 9 dhjetor 1916 dhe është një nga të paktët e mbijetuar të kohës së artë të industrisë së filmit botëror. Gjatë gjithë karrierës së tij 60-vjeçare Douglas është shfaqur ...

Motrat Kardashian nuk lejojnë kunatën që të marrë mbiemrin e tyre

Posted: 09 Dec 2016 07:40 AM PST

Kim, Khloe dhe Kourtney Kardashian nuk kanë lejuar kunatën e tyre Blac Chyna që të marrë mbiemrin e tyre. Ndonëse ajo është nusja e vëllait të tyre, më të cilën ai ka edhe një fëmijë, motrat Kardashian nuk pranojnë që të mbajë mbiemrin e famshëm. Ato kanë ndërmarrë veprime që të bllokojnë Chyna që të ...

Malik dhe Swift, bashkë për “Fifty Shades Darker”

Posted: 09 Dec 2016 07:37 AM PST

Zayn Malik dhe Taylor Swift po bashkëpunojnë për këngën e re të filmit "Fifty Shades Darker". Taylor ka postuar në Twitter debutimin e këngës së re të tyre, "I don't wanna live forever", bashkë me trajlerin e filmit të ri që do të vijë së shpejti. Një ditë më parë Zayn Malik ka postuar një ...

Rita Ora mahnit edhe me pallto

Posted: 09 Dec 2016 07:31 AM PST

Këngëtarja me origjinë shqiptare vlerësohet nga mediat ndërkombëtare jo thjesht për zërin e saj të mahnitshëm, por edhe për stilin origjinal të veshjes duke dalë gjithmonë e më surprizuese. Gjatë turit të saj të promovimit America’s Next Top Model, ajo ka mahnitur të pranishmit teksa është shfaqur e veshur me pallto, kjo edhe falë hijeshisë ...

Borxhi i qeverisë, edhe interesat e bonove 12 dhe 6 mujore në rritje të shpejtë nga mungesa e ofertës në lekë

Posted: 09 Dec 2016 07:27 AM PST

Interesi i letrave me vlerë të borxhit qeveritar ka nisur te rritet me shpejtësi në tre muajt e fundit. Bonot me afat maturimi 12 mujor u shiten në ankandin e fundit kundrejt një interesi 2,82 për qind. Kjo vlerë ishte 0.25 pikë përqindje më e lartë se ankandit paraardhës i datës 22 nëntor.  Duke ju ...

Moody’s mban vlerësimin B1 për Shqipërisë, sfidë menaxhimi i borxhit të lartë

Posted: 09 Dec 2016 07:15 AM PST

Shqipëria mbajti vlerësimin B1 të borxhit nga agjencia e vlerësimit Moody's, por vendi mbetet para sfidave të mëdha të menaxhimit të borxhit për shkak të madhësisë së tij, thotë raporti i shërbimit të investitorëve të Moody's.  Agjencia e ka lënë të pandryshuar vlerësimin për borxhin e Shqipërisë. "Ne presim që raporti i borxhit të qeverisë ...

Ambasadori britanik ka një mesazh për kosovarët në ditën ndërkombëtare kundër korrupsionit

Posted: 09 Dec 2016 06:58 AM PST

Ambasadori i Britanisë së Madhe në Kosovë, Ruairi O'Connell ka dalë me një mesazh për të gjithë qytetarët e Kosovës me rastin e ditës ndërkombëtare kundër korrupsionit. "Lufta kundër korrupsionit kërkon përkrahje të mirëfilltë prej politikanëve, ligje dhe rregulla të forta, por mbi të gjitha kërkon burra dhe gra të guximshme", thuhet në mesazhin e ...

Thaçi: Qytetarët s’duhet të mbesin të izoluar për ambicie personale e partiake të politikanëve

Posted: 09 Dec 2016 06:47 AM PST

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, priti sot drejtoreshën për Ballkanin Perëndimor të Shërbimit të Veprimit të Jashtëm Evropian, Angelina Eichhorst, me të cilën bisedoi për zhvillimet e fundit në relacion me BE-në në Kosovë. Presidenti Thaçi u shpreh i kënaqur që Kosova dhe BE-ja kanë instaluar një bashkëpunim institucional dhe e falënderoi për ...

Pas prishjes së koalicionit me LDK-në, AKR i bashkon forcat me Vetëvendosjen

Posted: 09 Dec 2016 06:40 AM PST

Aleanca Kosova e Re dega në Mitrovicë pas prishjes së koalicionit me Lidhjen Demokratike të Kosovës, sot do të zyrtarizojë një tjetër koalicion. AKR sot në orën 17:00 do të nënshkruaj marrëveshjen e koalicionit me Lëvizjen Vetëvendosje dega në Mitrovicë. "Njoftohen të gjithë gazetaret se sot ne ora 17:00 në ambientin e Komunës së Mitrovicës, ...
Ruaje këtë faqe

Mesazhi.com: “Redaksia e TV Shenjës i kundërpërgjigjet “llafexhiut” Berat Buzhala: Si quhet “express” mbrapsht?! Serpske a?!” plus 9 more

loading...

Mesazhi.com: “Redaksia e TV Shenjës i kundërpërgjigjet “llafexhiut” Berat Buzhala: Si quhet “express” mbrapsht?! Serpske a?!” plus 9 more


Redaksia e TV Shenjës i kundërpërgjigjet “llafexhiut” Berat Buzhala: Si quhet “express” mbrapsht?! Serpske a?!

Posted: 08 Dec 2016 01:32 PM PST

Në emisionin "Opinion" të Blendi Fevziut nga Shqipëria është diskutuar mbi zgjedhjet e parakohëshme parlamentare në Maqedoni, me ç'rast si mysafir në cilësinë e analistit politik për të diskutuar në këtë temë ishte i ftuar edhe gazetari(kryeredaktori) i gazetës "Expres" nga Kosova, Berat Buzhala. Ky i fundit duke dashur të sqarojë karakterin fetar të Lëvizjes BESA si forcë e re në politikbërjen shqiptare të Maqedonisë, ka akuzuar edhe televizionin dhe revistën Shenja si mbështetëse të tyre, dhe lidhjet me ish kryetarin dhe kryeministrin e Turqisë, Dautoglu nëpërmjet shtëpisë botuese Logos-A, shkruan Almakos.

Me të dëgjuar këto akuza, ishin të menjëhershme reagimet e redaksisë së tvShenjës në krye me Ismail Sinain.


Statusi i kryeredaktorit të TVShenjës:

"Të bësh aluzion dashakeq – për motive politike – të emrit të TV Shenjës ose të revistës mbarëkombëtare Shenja, përveç që është kulmi i ligësisë, flet edhe për nivelin skajshmërisht të ulët të disa llafexhinjve (nuk meritojnë të quhen "opinionistë") që – për pare – shesin gjithçka. Kjo është njësoj sikur të themi se "expres" e ka këtë emër për shkak se – lexuar së prapthi – i bie të jetë "serpske" dhe të thuhet se është portal serb në gjuhën shqipe. Neveritje pa fund", ka shkruar kryeredaktori i tvShenjës, Ismail Sinani në rrjetin social facebook.

Statusi i redaktorit të TVShenjës:

"Ky spiuni serb, po de Berat Buzhala, sërish e paska kritiku TV Shenjën. Sa qejf kur për çdo ditë merr konfirmime se je në rrugë të drejtë", ka shkruar redaktori i tvShenjës, Benjamin Arifi.

Statusi i gazetarit të TVShenjës:

"Dallimi mes TV SHENJA dhe EXPRESS-it te Buzhales eshte se:
1. Ne Shenja ka nje emision per librin "Fjala" e te Buzhalla ka thash-e-theme,
2. Ne Shenja ka nje emision kulture "Ku e patem fjalen" e te Buzhala sex skandale,
3. Ne Shenja ka nje emision filozofik "Pikepamje" ku diskutojne filozof boterore e vendor, e tek Buzhala gey-kauza dhe striptiz stars,
4. TV SHENJA kerkon llogari nga qeverite qe marin mandat dhe duhet te japin llogari e Buzhala kerkon llogari nga opozita (edhe ne Kosove edhe ne Maqedoni) pse ata jane kunder pushtetit.
5. TV SHENJEN e shan Buzhala, ndersa Buzhalen e shajne gjithe shqiptaret…
…ETJ
P.S. Meqe Buzhala hyri ne analizen e emrave te mediave atehere i sugjeroj ta lexoje mbrapsht emrin e mediumit te tij EKSPRES = SERPSKA", ka shkruar në rrjetin social facebook, gazetari i tvShenjës, Arben Zeqiri.

The post Redaksia e TV Shenjës i kundërpërgjigjet "llafexhiut" Berat Buzhala: Si quhet "express" mbrapsht?! Serpske a?! appeared first on Mesazhi.com.

Veseli në Francë merr mbështetje për Kosovën dhe kërkon trajnimin e kadetëve të FSK-së

Posted: 08 Dec 2016 11:30 AM PST

ryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, është pritur sot në Paris në një takim të veçantë nga Kryetari i Senatit të Francës, Gerard Larcher, me të cilin ka diskutuar për bashkëpunimin ndërparlamentar dhe për mbështetjen e Francës në rrugën e integrimeve evropiane të Kosovës.

Kryetari i Dhomës së Lartë të Parlamentit të Francës, sipas komunikatës nga Kuvendi i Kosovws, Gerard Larcher, ka thënë Kosova gëzon mbështetje të plotë dhe se Franca është e interesuar ta thellojë bashkëpunimin ekonomik me Kosovën/

Duke biseduar për integrimet evropiane të Kosovës, Larcher dhe Veseli janë pajtuan që një delegacion i kryesuar nga Kryetari i Çështjeve Evropiane të Francës ta vizitojë Kuvendin e Kosovës me disa anëtarë të Senatit, për të ofruar ekspertizë për deputetët kosovarë në përmbushjen e kritereve për integrimet evropiane.

Me këtë rast, Veseli ka thënë se qysh javën e ardhshme do t’u bëj ftesë anëtarëve të Senatit francez që ta vizitojnë Kosovën.

Një çështje tjetër e diskutuar në takim ishte edhe dërgimi i disa kadetëve të Forcës së Sigurisë së Kosovës për trajnime dhe specializime në fushën e sigurisë në Francë.

Kryetari i Senatit të Francës ka kujtuar kohën e luftës në Kosovë, gjatë së cilës ai ishte Kryebashkiak i Rambouillet, ndërsa ka përgëzuar lidershipin e Kosovës për progresin e arritur nga ajo kohë në ndërtimin dhe zhvillimin e Kosovës.

Ai ka deklaruar se Kosova është e interesuar të thellojë bashkëpunimin në gjitha fushat me shtetin francez.

“E vlerësojmë shumë rolin që Franca ka luajtur për lirinë e Kosovës, por edhe për konsolidimin e shtetësisë sonë. Tani që vendet tona po thellojnë bashkëpunimin, unë thërras sot investitorët francezë që të investojnë në Kosovë, pasi vendi ynë ofron mundësi të shumta”, është shprehur Veseli.

The post Veseli në Francë merr mbështetje për Kosovën dhe kërkon trajnimin e kadetëve të FSK-së appeared first on Mesazhi.com.

Sali Berisha: Muri në veri të Mitrovicës, rezultat i dashurisë Rama-Vuçiq

Posted: 08 Dec 2016 11:26 AM PST

Në një status në Facebook, ish-kreu i Qeverisë së Shqipërisë, Sali Berisha, ka komentuar zhvillimet e fundit mes Kosovës dhe Serbisë.

Postimi i plotë i Sali Berishës në Facebook:

Muri i serbeve në Mitrovicë, rezultati i parë i dashurisë Rama -Vucic! e dashur miq, pasi dështuan me te gjitha mënyrat për ndarjen e Mitrovicës, Beogradi vendosi të perdore murin për realizimin e qëllimeve te tij. Në përputhje me këtë projekt prej disa ditësh, ultranacionalistet serbë të Beogradit, në sy të autoriteteve të Kosovës, BE, OKB dhe të mbarë botës po lartësojnë murin ndarës së Mitrovicës te Veriut, de facto të dhunimit flagrant të integritetit territorial dhe sovrantitetit te Republikës se Kosovës.

Me këtë akt, Beogradi sillet si pushtues i Kosovës, destabilizues i rajonit dhe varrmihës i marrëveshjeve të Brukselit. Ky akt akuzon gjithashtu direkt Edvin Kristaq Ramën, i cili në takimet e tij të shumta me Aleksandër Vuçiç duket se ka gatuar pazare të pista! Duke dënuar me ashpërsinë më të madhe këtë veprim pushtues të Beogradit ndaj Kosovës, ju bëj thirrje autoriteteve dhe qytetarëve të Kosovës të përdorin të gjitha mjetet kushtetuese për mbrojtjen e integritetit territorial dhe sovranitetit të dhunuar nga pushtuesit e djeshem serb të Republikës së Kosovës.

Ju bej thirrje komunitetit ndërkombëtar, SHBA, NATO-s, Bashkimit Europian, OKB të marrin të gjitha masat për ndëshkimin e këtij akti agresiv të Beogradit, që dhunon integritetin dhe sovranitetin e një vendi të pavarur dhe rrezikon në mënyrën më serioze paqen dhe stabilitetin e rajonit tonë.

The post Sali Berisha: Muri në veri të Mitrovicës, rezultat i dashurisë Rama-Vuçiq appeared first on Mesazhi.com.

Tahiri: Muri është ilegal dhe do të hiqet, për këtë kemi mbështetjen e BE-së

Posted: 08 Dec 2016 11:22 AM PST

Pak më parë është mbajtur një takim i përfaqësuesve të Qeverisë së Kosovës, Komunës së Mitrovicës, Komunës së Mitrovicës së Veriut dhe BE-së, përkitazi me situatën e krijuar në vend pas nisjes së ndërtimit të një muri tek Ura e Ibrit.

Ministrja për Dialog, Edita Tahiri, në një prononcim me telefon për RTK, ka thënë se BE kërkon ndërprerjen e punimeve në mur dhe që gjithçka t'i kthehet marrëveshjes së arritur në Bruksel për rivitalizim të urës.

"BE shprehet se muri është ilegal dhe do të hiqet", ka thënë ajo.

Ajo madje premtoi se në janar 2017, ura mbi Ibër do të jetë e hapur për qarkullim të lirë të qytetarëve.

The post Tahiri: Muri është ilegal dhe do të hiqet, për këtë kemi mbështetjen e BE-së appeared first on Mesazhi.com.

Posted: 08 Dec 2016 11:09 AM PST

Përbërësit:

•1 kg fasule
•1 kg qepë
•5-6 speca te pejkura
•100-150 gr përshutë
•1 filgjan vaj
•Pak piper,krip
•2-3 gjethe dafine

Ne nje qesim fasulen dhe veme te ziej ne uje te bollshem,pasi te vloje kullojme,shperlajme prap dhe qesim perseri ne uje te ftohet.Fasulen e ziejm ne uje te bollshem, kriposim,shtojme piperin e zi,gjethet e dafines dhe ziejme derisa te zbuten mjaftueshme kokrrat e fasules,pra per 1.5-2 ore.Pastaj kullojme nga uji ne te cilen eshte zier fasulja.Ne taven e dheut,qeramike,ose zjarrerezistuses qesim vajin dhe qepet e grira dhe fergojme ngadale derisa te zbuten mire qepet.Tanim shtojme fasulen e kulluar nga lengu ne te cilin eshte zier,perziejme pak,qesim persiper fetat e prera te pershutes dhe specat e pjekura dhe te qeruara.Pastaj taven e fusim ne furre 220 grade edhe per 15-20 minuta te rreshket.

The post appeared first on Mesazhi.com.

Ministria e Mjedisit jep urdhër për rrënimin e murit në veri të Mitrovicës

Posted: 08 Dec 2016 09:40 AM PST

Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, saktësisht inspektorati i kësaj ministrie, ka marrë vendim sot që të ndalohen punimet në murin pranë urës së Ibrit në Mitrovicë.

Kryeinspektori i MMPH-së, Bedri Halimi, ka thënë se është dhënë urdhëresë për rrënimin e rrafshimit dhe kthimit në gjendjen e mëparshëm.

"Po mund të konfirmoj se janë ndaluar punimet në ndërtimin e murit në veri të Mitrovicës, përmes inspektoratit të MMPH-së dhe është dhënë urdhërese për rrënimin e rrafshimit dhe kthimit në gjendjen e mëparshëm. Këtë e kemi bërë me ndihmën e policisë kemi vendos urdhëresën e njëjtë", ka pohuar ai.Në mur sot është vendosur njoftimi që janë ndaluar punimet. Vendimi shihet se është marrë dje, datë që shkruan në vendim.

"Do të ndërmarrim hapat tonë ligjor dhe nëse nuk rrënohet do ta dërgojmë në gjykatë", tha Halimi për EkonomiaOnline.

 

 

The post Ministria e Mjedisit jep urdhër për rrënimin e murit në veri të Mitrovicës appeared first on Mesazhi.com.

Lista Serbe nuk vë kushte për kthim, por e do Asociacionin

Posted: 08 Dec 2016 09:32 AM PST

Ende nuk janë pjekur kushtet që deputetët e Listës Serbe të kthehen në Kuvendin e Kosovës që ta kryejnë punën e tyre normalisht, vlerësojnë zyrtarët e këtij subjekti politik parlamentar, i cili përfaqëson komunitetin serb në institucionet e Kosovës.

Slavko Simiq, kryetar i Listës Serbe, duke folur për Radion Evropa e Lirë, thekson që përfaqësuesit e kësaj liste e kanë vullnetin që të kthehen në institucione.

Më 15 dhjetor të këtij viti, pritet të hyjë në fuqi zbatimi i marrëveshjes për telekomunikimin, e cila është arritur së fundmi ndërmjet Kosovës dhe Serbisë në dialogun e Brukselit. Kjo datë, sipas Simiqit, do të jetë pikënisje për të shkrirë edhe ngecjen e fillimit të zbatimit të marrëveshjes për Asociacionin e komunave me shumicë serbe.

Në anën tjetër, Faton Abdullahu, zëdhënës i Qeverisë së Kosovës, thotë për Radion Evropa e Lirë që komunikimi me përfaqësuesit e Listës Serbe është i vazhdueshëm. Sipas tij, përkundër deklarimeve të Listës Serbe për pjesëmarrje në institucione, të gjithë ata që janë nga kjo listë dhe që kanë marrë pjesë në konstituimin e qeverisë, nuk e kanë ndërprerë praninë e tyre në institucione.

Mos shkëputjen e komunikimit ndërmjet partnerëve të koalicionit qeveritar, Abdullahu e sheh si mundësi pozitive që të shqyrtohen vërejtjet dhe qasjet që kanë përfaqësuesit e Listës Serbe lidhur me situatën e krijuar me "ngrirjen" e pjesëmarrjes së tyre në institucionet qendrore.

Por, a është kusht krijimi i Asociacionit të komunave me shumicë serbe, që përfaqësuesit e Listës Serbe të heqin dorë nga "ngrirja' e pjesëmarrjes së tyre në institucionet qendrore?

Simiq ka hedhur poshtë se kjo mund të jetë kusht. Sipas tij, themelimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe e kanë obligim autoritetet e Kosovës. Por, sipas tij, komuniteti serb dëshiron që të nis ky proces dhe në rast se ai fillon, atëherë edhe deputetët serb janë të obliguar të kthehen në institucione, për të marrë pjesë në përpilimin e statutit të Asociacionit dhe që atë ta inkorporojnë në mënyrë ligjore.

Miratimi i Ligjit për Trepçën dhe Ligjit për investime strategjike nga Kuvendi i Kosovës, në tetor të këtij viti, kanë bërë që përfaqësuesit e Listës Serbe ta 'ngrijnë' pjesëmarrjen e tyre në ekzekutiv dhe legjislativ, duke thënë se miratimi i atyre ligjeve nga Kuvendi i Kosovës, nuk i mbron, siç i kanë quajtur ata, interesat vitale të komunitetit serb.

The post Lista Serbe nuk vë kushte për kthim, por e do Asociacionin appeared first on Mesazhi.com.

Mustafa: Çështja e personave të pagjetur mbetet plagë e rëndë e Kosovës

Posted: 08 Dec 2016 07:53 AM PST

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa, së bashku me ambasadorin e Mbretërisë së Bashkuar, Ruairi O'Connell kanë lansuar projektin mbështetës të Mbretërisë së Bashkuar për të ndihmuar Qeverinë e Kosovës në zbardhjen e fatit të personave të zhdukur nga lufta e fundit në Kosovë.

Sipas një njoftimi, me këtë rast, kryeministri Mustafa falënderoi Mbretërinë e Bashkuar për ndihmën në ndriçimin e fatit të këtyre personave.

"Kjo përkrahje, veçmas është rezultat i vizitës që kishte në Kosovë Princi Charles, i cili tregoi një kujdes të veçantë dhe një dhimbje të veçantë për personat e pagjetur dhe për familjarët e këtyre personave. Prandaj, unë dëshiroj të falënderoj Mbretërinë e Bashkuar, familjen mbretërore për këtë kujdes që tregojnë për Kosovën, dhe po ashtu të them që Qeveria e Republikës së Kosovës është shumë e interesuar që të mbaj një partneritet të tillë me një partner kaq serioz dhe kaq të përkushtuar ndërkombëtar siç është Mbretëria e Bashkuar, në mënyrë që atë që mund ta bëjmë bashkërisht ta bëjmë për ndriçimin e fatit të personave të cilët akoma nuk janë gjetur dhe veçmas që të shuajmë dhimbjen e familjes së tyre dhe rrethit të tyre por edhe të gjithë kosovarëve sepse të gjithë ne ndjehemi shumë keq për 1660 persona të cilët akoma kërkohen dhe nuk janë gjetur", citohet të ketë thënë kryeministri Mustafa.

Kryeministri Mustafa gjithashtu ka bërë të ditur se përmes këtij projekti do të trajtohet fuqizimi i kapaciteteve institucionale, zbatimi i vlerësimit me qëllim të plotësimit të infrastrukturës ligjore dhe rritjes së rezultateve përmes rritjes së bashkëpunimit në mes akterëve kryesorë vendorë dhe atyre ndërkombëtarë.

"Unë vetëm dëshiroj të them se çështja e personave të pagjetur mbetet plagë e rëndë e kosovarëve, e shtetit të Kosovës, jo vetëm e familjeve të tyre dhe jo vetëm e komisioneve dhe njerëzve të cilët punojnë drejtpërdrejt me këto çështje. Qeveria e Republikës së Kosovës do të vazhdoj të përkrah plotësisht punën e institucioneve që merren me këtë fushë dhe do të mundohet maksimalisht që t'i merr parasysh të gjitha kërkesat, vërejtjet, propozimet dhe angazhimet e juaja në mënyrë që puna jonë të jetë sa më efikase dhe të arrijmë që sa më mirë ta bëjmë këtë punë", ka shtuar Mustafa.

Ndërkaq, po sipas njoftimit, ambasadori Ruairi O'Connell theksoi rëndësinë që të bëhet më shumë për zbardhjen e fatit të këtyre personave.

"Kam frikë se procesi i gjetjes së personave të zhdukur ka stagnuar. Më shumë mund të bëhet nga të gjithë. Disa aktivitete që janë shumë teknike dhe të drejtpërdrejta dhe dalin nga Ligji për personat e zhdukur i miratuar në vitin 2011, duhet të përfundohen dhe unë kërkoj nga Komisioni Qeveritar për Persona të Zhdukur që të përfundojnë shënimet në regjistrin qendror të personave të zhdukur, që është e përkrahur nga Kryqi i Kuq Ndërkombëtarë dhe të finalizoj aktet nënligjore për themelimin e regjistrit qendror dhe në mbylljen e rasteve", ka thënë O'Connell.

Ambasadori O'Connell ka theksuar se ballafaqimi me të kaluarën është i domosdoshëm për të ardhmen e popujve në Ballkan.

"Ballafaqimi me të kaluarën është esencial për të ndërtuar mundësinë për një të ardhme më të mirë. Personalisht besoj se askush nuk mund të ndërtoj të ardhme më të mirë nëse nuk e pranon, dëgjon dhe nuk mundohet të gjej zgjidhje për dhimbjen dhe plagët e së kaluarës. Do të ketë sfida do të jetë e vështirë, ne e dimë të gjithë këtë. Por e vetmja mënyrë për të ecur përpara është që të gjithë të punojmë së bashku. E di që Kosova mund ta bëjë këtë dhe e di që shoqëritë në gjithë Ballkanin munden, dhe ne jemi këtu për t'ju ndihmuar", tha ambasadori.

The post Mustafa: Çështja e personave të pagjetur mbetet plagë e rëndë e Kosovës appeared first on Mesazhi.com.

Zyra e BE-së: Me fshehjen e financave, partitë i hapin derën korrupsionit

Posted: 08 Dec 2016 07:20 AM PST

Të gjitha partitë parlamentare, përveç njërës, kanë dështuar t'i bëjnë transparente financat e tyre, ka konstatuar Zyra e Bashkimit Evropian në Prishtinë. Që nga viti 2013, këto parti politike, kanë fshehur financat e tyre nga publiku.

Fshehjen e financave e ka ngritur si shqetësim Bashkimi Evropian përmes Zyrës në Prishtinë dhe Përfaqësueses së BE-së, Natalia Apostolova.

Në një prononcim me shkrim që i ka dërguar Radios Evropa e Lirë, Zyra e BE-së në Prishtinë thekson se partitë politike e kanë për obligim që t'i publikojnë llogaritë e tyre financiare në mënyrë që të sigurohet transparencë dhe llogaridhënie të cilën e meritojnë qytetarët e Kosovës.

"Llogaridhënia dhe përgjegjësia publike mbështetet në transparencën dhe shqyrtim publik. Mungesa aktuale e transparencës dhe e mekanizmave të fuqishëm për të zbatuar ligjin, hapë derën për korrupsion. Po ashtu, kjo ndikon në minimin e besimin publik në dëm të zhvillimit demokratik të Kosovës", thuhet në prononcimin e Zyrës së BE-së.

Ndryshe, sipas Ligjit për financimin e partive politike, burimet financiare dhe materiale të subjekteve politike përbëhen nga financimi publik përmes buxhetit të Republikës së Kosovës dhe donacionet tjera.

Po, sipas këtij ligji, raportet vjetore financiare të partive politike, duhet të publikohen në faqet e veta zyrtare dhe duhet të dorëzohen në Komisionin Qendror Zgjedhor, të cilat, sipas zyrtarëve të këtij komisioni, "me kohë janë dorëzuar".

Por, vetëm Lëvizja "Vetëvendosje", çdo herë publikon raportet kurse partitë tjera nuk e përmbushin këtë obligim ligjor.

Pas dorëzimit të raporteve në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve, ato duhet të auditohen nga auditorët, të cilët i përzgjedh Kuvendi i Kosovës nëpërmjet Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike, me anë të një thirrjeje të hapur publike për aplikim.

Por, që nga viti 2013, nuk është bërë një auditim i tillë.

Sipas burimeve zyrtare të siguruara nga administrata e Kuvendit të Kosovës, thuhet që edhe në vitin 2016 është zhvilluar një procedurë për Auditimin e Raportit Vjetor Financiar dhe i Raportit të Deklarimit Financiar të Fushatës së Subjekteve Politike, për vitin 2013, 2014 dhe 2015. Por, procedura është anuluar, sepse nuk ka pasur asnjë ofertë.

"Ky Auditim nuk ka arritur të kryhet për këto vite pasi vështirësitë për realizim të procedurave kanë qenë, numri i madh i Auditorëve Ligjorë të kërkuar me Ligjin për Financimin e Subjekteve Politike, të cilët nuk kanë arritur t'i ofertojnë kompanitë. Ndërsa disa nga ofertat e tejkalonin buxhetin e paraparë", thuhet ndër të tjera në dokument.

Aktualisht për vitin 2016, kanë përfunduar mundësitë e rishpalljes së ofertës për auditimin e partive politike.

Sipas përvojave dhe dispozitave ligjore aktuale, në dokument konstatohet se është i pamundur auditimi i partive politike pa ndryshimin dhe plotësimin e ligjit.

Sidoqoftë, organizatat joqeveritare në Kosovë mos deklarimin e të hyrave dhe shpenzimeve vazhdimisht e kanë paraqitur si shqetësim dhe problem.

Artan Canhasi, nga Instituti Demokratik i Kosovës, ka thënë për Radion Evropa e Lirë se nuk është problem auditimi sa është problem mospublikimi raporteve.

Mbetet e paqartë, thotë ai, se sa është shuma e mjeteve që shpenzojnë partitë politike dhe nga financohen.

"Arsyeja e vërtetë është mospublikimi i raporteve financiare dhe më pas kjo po lidhet me auditimin e tyre. Për mendimin tonë, këto dy çështje nuk kanë nevojë të lidhen. Auditimi e tregon vetëm se këto raporte janë të vërteta dhe të sakta".

"Ajo që na intereson është se sa shpenzojnë partitë politike, pasi duket se shpenzojnë shumë. Partive më shumë u pengon të tregojnë se çfarë shume të mjeteve janë duke shpenzuar", ka thënë Canhasi.

Edhe në përgjigjen e zyrës së Bashkimit Evropian, thuhet se qytetarët dhe votuesit kanë të drejtë të dinë se kush i financon partitë politike dhe kandidatët e tyre të cilët kërkojnë t'i përfaqësojnë ata, dhe si shpenzohen këto para.

Sipas raportit financiar për vitin 2015 të Lidhjes Demokratike të Kosovës, të hyrat e përgjithshme kanë qenë mbi 970 mijë euro. Nga kjo vlerë, 945 mijë euro janë të hyra nga buxheti i Kosovës, kurse gjithsej shpenzime – mbi 450 mijë euro.

Kurse, në raportin e Lëvizjes Vetëvendosje, të publikuar në faqen e vet zyrtare, thuhet se gjithsej të hyrat për vitin e kaluar, kanë qenë 602 mijë euro, kurse shpenzimet kanë qenë rreth 590 mijë euro.

Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, nga buxheti i Kosovës, gjatë këtij viti, i janë ndarë rreth 380 mijë euro, kurse rreth 5000 euro është vlera mujore që sigurojnë nga donatorët. /rel/

The post Zyra e BE-së: Me fshehjen e financave, partitë i hapin derën korrupsionit appeared first on Mesazhi.com.

Gjeorgjia dhe Ukraina marrin liberalizimin, Kosova shpreson

Posted: 08 Dec 2016 03:48 AM PST

Është shumë e mundshme që Kosovës t'i hiqen vizat gjatë këtij viti. Kështu ka thënë një burim brenda Bashkimit Evropian. Të njëjtën gjë e ka thënë edhe raportuesja për vizat për Kosovën nga BE, Tanja Fajon, e cila në Twitterin e saj ka thënë se sot është bërë një kompromis mbi mekanizmin e pezullimit të vizave për EU, e që është një lajm shumë shpresëdhënës për Kosovën.

"Ne morëm një kompromis mbi mekanizmin e pezullimit të vizve #EU! Lajm shumë i mirë për të udhëtuar pa viza #visafree për Gjeorgjinë, Ukrainën dhe shpresëdhënës për Kosovën. @EP_Justice",ka shkruar ajo në witter.

The post Gjeorgjia dhe Ukraina marrin liberalizimin, Kosova shpreson appeared first on Mesazhi.com.

Ruaje këtë faqe

Zëri: “O’Connell: Lista Serbe po gabon me 'ngrirjen' e pjesëmarrjes në Qeveri dhe Kuvend” plus 29 more

loading...

Zëri: “O’Connell: Lista Serbe po gabon me 'ngrirjen' e pjesëmarrjes në Qeveri dhe Kuvend” plus 29 more


O’Connell: Lista Serbe po gabon me 'ngrirjen' e pjesëmarrjes në Qeveri dhe Kuvend

Posted: 08 Dec 2016 02:33 PM PST

Ambasadori britanik në Kosove Ruari O’Connell, beson që përfaqësuesit politik serb janë duka gabuar me “ngrirjen” e pjesëmarrjes se tyre në Qeverinë dhe Kuvendin e Kosovës. O’Connell ka thënë që Lista Serbe duhet të konsideroj kthimin në institucione, duke theksuar që bojkoti si mjet politik nuk jep rezultate. “Në tëre Ballkanin ka një histori të bojkotit i cili është përdorur si një mjet politik, dhe ka shumë raste kur kjo ka provuar të jetë e suksesshme” ka......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

A do ta sfidojë Memli Krasniqi, Shpend Ahmetin në garën për kryetar të Prishtinës? (Video)

Posted: 08 Dec 2016 02:17 PM PST

Sonte në emisionin “Komiteti Qendror”, nënkryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, njëherësh ministër i Bujqësisë, Memli Krasniqi, ka folur për kandidimin e mundshëm të tij për kryetar të Prishtinës. Ai ka thënë se këtë opsion nuk e ka menduar, por iu është përgjigjur sondazheve të realizuara, në të cilat qytetarët kanë thënë se Krasniqi do të ishte kundërkandidat i denjë i kryetarit të tanishëm të Prishtinës, Shpend Ahmeti. Sipas tij, ai......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Abrashi shpalos potencialin e Kosovës para investitorëve gjermanë

Posted: 08 Dec 2016 02:13 PM PST

Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Arban Abrashi, është duke qëndruar në një vizitë në Gjermani duke i njoftuar sipërmarrës gjerman për mundësinë e investimeve në Kosovë. Ai ka shkruar në Facebook se Kosova është vend ku ka një rini që kanë potencial të jashtëzakonshëm për të punuar dhe bizneset e huaja pranohen ngorhtësisht. Ky është postimi i plotë i Abrashit: Ekonomia, gjuha e Kosovës në botë Gjatë qëndrimit tim në Dortmund, nikoqiri......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Llapi seriozisht për titull, bën përforcime "bombastike"

Posted: 08 Dec 2016 02:10 PM PST

Llapi e ka marrë seriozisht luftën për titull të kampionit, pasi sezonin vjeshtor e mbylli në vendin e dytë të Superligës, raporton “Zëri.info”. Llapjanët kanë njoftuar se i kanë angazhuar dy lojtarë të huaj.   ...

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Salzburgu i Berishës mposhti Schalken e Avdijajt, por eliminohet nga Europa League

Posted: 08 Dec 2016 02:05 PM PST

Salzburgu i Valon Berishës është eliminuar nga Europa League Pavarësisht fitores prej 2:0 ndaj Schalkes, ku për ekipin gjerman luajti nga minuta e parë ylli i ri i Kosovës, Donis Avdijaj, Slazburg është eliminuar nga Europa League. Në këtë ndeshje, nuk luajti mesfushori i Kombëtares së Kosovës, Valon Berisha. Derisa Schalke është kualifikuar si lider në Grupin I me 15 pikë të grumbulluara. /Express/ ...

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Interi eliminohet me kokën lart (VIDEO)

Posted: 08 Dec 2016 02:00 PM PST

Interi e ka mposhtur Spartën e Pragës 2:1 në “San Siro”. Skuadra zikaltër fitoi falë një goli në fund të ndeshjes të Eder. Paraprakisht, Eder kishte kaluar vendësit në epërsi, derisa për mysafirët gol të bukur me kokë shënoi Lukas Marecek. Parashikoni ndeshje të futbollit dhe fitoni dhjetëra shpërblime, duke përfshirë një iPhone 7 dhe Samsung Galaxy S6.    ...

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Basha, ndërtimin e murit e quan akt provokues e destabilizues për Mitrovicën

Posted: 08 Dec 2016 01:54 PM PST

Për Partinë Demokratike ngritja e murit në Mitrovicë është një akt provokativ dhe destabilizues jo vetëm për Kosovën por edhe për rajonin. Është kreu i PD Lulzim Basha që përmes një statusi në Facebook, ka ngritur shqetësimin e murit në Mitrovicë. Sipas Bashës, qeveria shqiptare nuk duhet të heshtë më por të reagojë dhe të ndërmarrë protesta sensibilizuese ndaj këtij akti. Postimi në Facebook i Lulzim Bashës: Partia Demokratike po ndjek me shqetesim aktin e ngritjes se nje......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Historike: Publikohet lista e FIFA-s me gjyqtarët kosovarë

Posted: 08 Dec 2016 01:48 PM PST

Çdo fundvit, FIFA publikon listën e gjyqtarëve të rinj, por edhe të atyre që konfirmohen si pjesë e këtij institucioni për vitin vijues. Mirëpo, kësaj radhe kjo liste vlerësohet si historike për Kosovën. Kjo pasi në të ndodhen tre gjyqtarët nga Kosova, kryesori Genc Nuza dhe asistentët, Fatlum Berisha dhe Bujar Selimaj, shkruan Gazeta Sheshi. Në këtë listë të publikuar për zonën e Evropës (UEFA) e në të cilën ndodhen mbi 500 gjyqtarë nga të gjitha kategoritë, më i riu......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Ronaldo: Ai që nuk jep, nuk merr (Video)

Posted: 08 Dec 2016 01:39 PM PST

Cristiano Ronaldo është në qendër të vëmendjes, pasi akuzohet për evazion fiskal Sipas mediave spanjolle, ylli i Real Madridit, Cristiano Ronaldo, ka dërguar të paktën 126 milionë funte në Ishujt e Virgjër Britanikë që nga viti 2009, për t’iu ikur taksave, shkruan Gazeta Express. EIC ka konfirmuar për “El Mundo” që lojtari mbetet nën vëzhgim për një evazion të mundshëm fiskal, por ylli Portugez duket se nuk ka asgjë për të fshehur. “Cristiano a je i brengosur për lajmet?......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Nuk është vetëm Prishtina, Parisi preket nga ndotja më e madhe e ajrit në dekadën e fundit

Posted: 08 Dec 2016 01:33 PM PST

Nuk është vetëm Kosova që po përballet me një ndotje të lartë të ajrit e cila po vlerësohet tejet e rrezikshme për qytetarët. Kjo gjendje, ndoshta edhe me keq, e ka goditur edhe Parisin, shkruan lajmi.net. CCN raporton se qyteti i Parisit është prekur nga nivele më të rrezikshme në dekadë duke bërë që zyrtarët e qytetit të kërkojnë reduktimin e përdorimit të veturave dhe të bëjnë transportin publik falas deri të premten. Nivelet e ndotjes në Paris kanë qenë me......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Era vs Dua: Për kë do të votoni? (Video)

Posted: 08 Dec 2016 01:26 PM PST

Era Istrefi dhe Dua Lipa përballë njëra-tjetrës në garën për më të mirën e Evropës. Ceremonia për këngëtarin më të mirë sipas publikut do të mbahet më 11 janar, 2017 në Holandë dhe tani këngëtarja ka kërkuar votën e fansave të saj për garën në të cilën do të përballet me këngëtaren tjetër me prejardhje shqiptare Dua Lipa. “Sa prej jush doni të më shihni si fituese e çmimit të publikut në EBBA më 11 janar? Nëse po,......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Rakiq: Muri në Mitrovicë do të ridizajnohet, do të jetë pjesë e amfiteatrit të hapur

Posted: 08 Dec 2016 01:23 PM PST

Në takimin e ekipeve teknike për implementimin e marrëveshjes për rivitalizimin e urës së lumit Ibër në Mitrovicë, i cili është mbajtur në Zyrën e Bashkimit Evropian në Prishtinë, është arritur marrëveshje që muri i ngritur në pjesën veriore të ridizajnohet, respektivisht të transformohet në amfiteatër të hapur, dhe i cili do të jetë pjesë e zonës së këmbësorëve në rrugën “Mbreti Petar”. Kështu ka thënë sonte kryetari i Mitrovicës......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Kura e ëmbël kundër infeksioneve urinare

Posted: 08 Dec 2016 01:20 PM PST

Sipas disa studimeve nga shkencëtarët britanik, uji dhe mjalta mund të jenë armë të fuqishme kundër infeksioneve urinare, tek pacientët e hospitalizuar, shkruan BBC, transmeton Klan Kosova. Pacientët shumë shpesh kanë të vendosur kateterin për urinë, për të tërhequr urinën e mbetur apo edhe për të monitoruar urinimin. Megjithatë, këto tube mund të mbledhin baktere të ndryshme kështu duke shkaktuar infeksione. Shkencëtarët tek Universiteti Southampton, kanë thënë që mjalti i......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Deda i kundërpërgjigjet Mustafës, thotë se fajin për viza e ka qeveria

Posted: 08 Dec 2016 01:11 PM PST

Deputeti i Kuvendit të Kosovës, Ilir Deda, i është kundërpërgjigjur kryeministrit Isa Mustafa, lidhur me deklaratën e këtij të fundit, ku tha se duhet të turpërohen të gjithë ata që duke përdorur kauza të rrejshme, duke i’u referuar Demarkacionit me Malin e Zi, penguan liberalizimin e vizave, transmeton “Zeri.info”. Pas kësaj deklarate të Mustafës, Deda thotë se faji është pikërisht te qeveria që nuk ka bashkëpunuar me palët tjera për të gjetur një konsensus, por ka provuar......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Ja kur lansohet Galaxy S8

Posted: 08 Dec 2016 12:55 PM PST

Galaxy S8 i Samsung do të jetë celulari me ndryshimin më të madh në dizajn në historinë e kompanisë. Celulari do të ketë një dizajn me ekran të plotë, që i bie se ekrani do të shtrihet në të gjitha skajet. Megjithatë, për të evituar fatkeqësitë si me problemin e baterisë në Note 7, Samsung do ta shtyjë lansimin e celularit për të mundësuar kështu më shumë testim të tij, transmeton Gazeta Express. Përderisa Samsung kishte pasur qëllim që ta lansonte S8......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

BE deklarohet për murin në Mitrovicë: Hapësira të jetë e lirë për lëvizje

Posted: 08 Dec 2016 12:46 PM PST

Bashkimi Evropian është deklaruar përmes një komunikate për media për takimin e sotëm lidhur me ngritjen e murit në pjesën veriore të Mitrovicës, afër urës së lumit Ibër. “Marrëveshja për urën e Mitrovicës ishte arritur në kuadër të dialogut mes Beogradit dhe Prishtinës në gusht të 2015. Bashkimi Evropian është takuar sot me të dy palët për të sqaruar çështjet lidhur me implementimin e kësaj marrëveshjeje”. “Të dy palët janë......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Jeta e vështirë e familjes së veteranit të UÇK'së (VIDEO)

Posted: 08 Dec 2016 12:39 PM PST

Filmat vizatimor i shikojnë si të gjithë moshatarët e tyre. Por, të njëjtë nuk e kanë edhe veshmbathjen. Një dhomë kanë vetëm pesë anëtarët e familjes Tali nga Prizreni jetojnë. Ngjitur me të e kanë edhe tualetin, të cilin në mungesë të hapësirës e shfrytëzojnë edhe për të larë e mbajtur enët e ushqimit. Por, pavarësisht kushteve të rënda, tre fëmijët e vegjël nuk e ndërprenë shkollën. Pos telasheve ekonomike, vajzës......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Prishtina vazhdon me trajnerin gjerman

Posted: 08 Dec 2016 12:25 PM PST

Lutz Lindemann do të mbetet trajner i Prishtinës edhe në stinorin pranveror të Vala Superligës. Është nënkryetari i Prishtinës, Afrim Muçiqi, që thekson se Lindemann do ta drejtojë skuadrën bardhekaltër. “Lindemann është dhe do të mbetet trajner i Prishtinës edhe në stinorin pranveror”, tha Muçiqi për Gazetën Olle. Prishtina ka filluar sot përgatitjet pas një pushimi një javor, derisa sipas Muçiqit, një pjesë e skuadrës, kryesisht lojtarë të rinj do të......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Sabit Geci në gjendje të rëndë shëndetësore, dërgohet pa ndjenja në QKUK

Posted: 08 Dec 2016 12:20 PM PST

Sabit Gecit, ish-epror i UÇK-së është rënduar gjendja shëndetësore me ç’rast i njëjti është dërguar pa ndjenja në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës (QKUK). Lajmin për këtë e ka konfirmuar për RTK avokati i Gecit, Haxhi Millaku i cili ka thënë klienti i tij gjatë rrugës për në QKUK është dërguar pa ndjenja dhe se gjendja e tij ka qene e shkallës së rrezikut për jetë. Gecit i është përkeqësuar gjendja gjatë qëndrimit të......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Dieta me jogurt: Pastroni trupin dhe humbni peshë

Posted: 08 Dec 2016 12:16 PM PST

Me këtë menu, ju mundeni që për një javë të humbni deri në shtatë kilogramë. Ushqimi i bazuar në këtë pije shumë shpejt shkrin yndyrën, ndërsa kultura probiotike e jogurtit e përmirëson florën e zorrëve. Një mënyrë e shkëlqyeshme për të pastruar trupin tuaj nga toksinat e dëmshme dhe në këtë mënyrë të humbni kilogramët e tepërt është përdorimi i jogurtit në dietën tuaj të përditshme. Gjatë shtatë ditëve të......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

BE padit Gjermaninë, Britaninë, Greqinë dhe Spanjën për shkak të aferës “Volkswagen”

Posted: 08 Dec 2016 12:00 PM PST

Bashkimi Evropian ka nisur një veprim ligjor kundër shtatë vende, duke përfshirë Gjermaninë dhe Britaninë, për shkak se dështuan të zgjidhnin problemin e mashtrimit në testet të emisioneve nga makina, i njohur si rasti “Afera Volkswagen” pas skandalit të “Volkswagen”. “Komisioni Evropian sot ka marrë masa ligjore “kundër shtatë shteteve anëtare, sepse ato kanë dështuar në përmbushjen e detyrimeve të tyre sipas ligjit të Bashkimit Evropian”, thuhet në deklaratën e......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

E dashura e Ronaldos ishte në “Santiago Bernabeu” (Foto)

Posted: 08 Dec 2016 11:54 AM PST

E dashura e Cristiano Ronaldos ishte në “Santiago Bernabeu” të mërkurën mbrëma Lidhja e tyre tashmë nuk fshihet. Georgina Rodriguez ishte e pranishme në “Santiago Bernabeu” për ta mbështetur të dashurin e saj, Cristiano Ronaldon, i cili nuk arriti të shënojë asnjë gol ndaj Dortmund. Bukuroshja spanjolle mori vëmendjen e mediave me praninë e saj në “Bernabeu”, e cila ishte në prani të shokut të ngushtë të Ronaldos. /Express/ ...

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Mustafa thotë se ata që penguan liberalizimin e vizave duhet të turpërohen

Posted: 08 Dec 2016 11:43 AM PST

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, përmes një postimi në llogarinë e tij “Facebook”, ka thënë se sot duhet të turpërohen të gjithë ata që, siç thotë ai, duke përdorur kauza të rrejshme, duke i’u referuar Demarkacionit me Malin e Zi, penguan liberalizimin e vizave. “Sot është dita kur duhet të turpërohen të gjithë ata që duke shpikur dhe duke u bërë avokat të një kauze të rrejshme penguan liberalizimin e vizave për Kosovën, derisa Ukraina dhe Gjeorgjia fituan......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Këngëtarja rrëfen historinë e dashurisë 5-vjeçare: 'Ai më la e më pas u kthye'

Posted: 08 Dec 2016 11:24 AM PST

E ftuar në emisionin “Interview”, Mariza Ikonomi mes të tjerash ka zbuluar më shumë edhe për jetën e saj private. Kjo ishte nga të paktat herë që ajo ka folur për lidhjen 5-vjeçare që ka pasur. Pyetjes nëse është lënduar ndonjëherë nga një mashkull ajo i është përgjigjur pozitivisht. “Po, jam lënduar. Nuk është se më bëri ndonjë gjë të madhe po unë si kokëderre që jam m'u duk sikur bëri diçka të madhe. Nuk është se e......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Veseli në Francë merr mbështetje për Kosovën dhe kërkon trajnimin e kadetëve të FSK-së

Posted: 08 Dec 2016 11:16 AM PST

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, është pritur sot në Paris, në një takim të veçantë nga Kryetari i Senatit të Francës, Gerard Larcher, me të cilin ka diskutuar për bashkëpunimin ndërparlamentar dhe për mbështetjen e Francës në rrugën e integrimeve evropiane të Kosovës, njofton kumtesa, transmeton "Zeri.info". Kryetari i Dhomës së Lartë të Parlamentit të Francës, Larcher, ka thënë Kosova gëzon mbështetje të plotë dhe se Franca është......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Formacionet zyrtare Inter – Sparta Pragë

Posted: 08 Dec 2016 11:08 AM PST

Me ndeshjen e sontme kunder Sparta Prages e cila zhvillohet nga ora 21:00, neroazzurret i japin fund aventures se tyre ne europë ne menyren me te keqe te mundshme duke u renditur si skuadra e fundit ne grupin K te Europa League. Keto jane formacionet zyrtare te dy klubeve: INTER (4-4-2): Carrizo; Murillo, Andreolli, Ranocchia, Miangue; Eder, Ansaldi, Melo, Biabiany; Pinamonti, Palacio. SPARTA PRAGA (4-2-3-1): Koubek; Karavaev, Mazuch, Mic. Kadlec, Costa; Holek, Maracek; Julis, Dockal, Cermak; Lafata. /Fc-Inter.Net/ ...

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Mahnitëse: Ja cili qytet shqiptarë është shëndërruar kështu për festa (FOTO)

Posted: 08 Dec 2016 11:04 AM PST

Korça, qyteti i mësonjëtores, qyteti i serenatave, qyteti i borës, bëhet gati për festat e fundvitit. Pamjet që vijnë nga qyteti juglindore të vigjilie të krishtlindjes dhe vitit të ri nuk kanë nevojë për koment.   ...

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Skandaloze: Tifozët serbë shfrytëzojnë veturat zyrtare të Republikës së Kosovës

Posted: 08 Dec 2016 10:59 AM PST

Veturat zyrtare të Republikës së Kosovës, përkatësisht të Komunës së Graqanicës, shpeshherë shfrytëzohen nga serbë të kësaj Komune për të shkuar në Beograd, raporton RTK. Mirëpo, qëllimi i udhëtimit të tyre me vetura të Kosovës është skandaloz. Ata janë tifozë te Crvena Zvezdës dhe Partizanit të Beogradit, të cilat skuadra shkojnë për t'i shikuar në Beograd, transmeton "Zëri.info". ...

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Pezullohen luftimet në Aleppo

Posted: 08 Dec 2016 10:47 AM PST

Ushtria e Sirisë ka pezulluar operacionet luftarake në lindje të Alppo-s, ka bërë të ditur Ministri i Punëve të Jashtme të Rusisë Sergei Lavrov, transmeton Klan Kosova. Ky veprim është ndërmarrë që të mundësohet evakuimi i civilëve të ngecur në zonat e luftimeve. Lavror ka deklaruar që do të evakuohen rreth 8,000 persona. Ndërsa nga Shtëpia e Bardhë, është thënë që kanë mirëpritur këto indikacione që tregojnë se diçka pozitive mund të ndodhë,......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

UEFA kërcënon Skenderbeun (FOTO)

Posted: 08 Dec 2016 10:27 AM PST

Konsiderohej çështje e mbyllur me përjashtimin një vjeçar nga kompeticionet evropiane por siç duket  Skenderbeu rrezikon dënim edhe më të rëndë. ‘Kampionët e Shqipërisë përballen me dënim të mëtejshëm për trukim ndeshjesh’, thuhet kështu në Daily Mail. Daily Mail i referohet deklaratave të Emilio Garcias, kreut të njësisë disiplinore dhe integritetit në Uefa se gjatë një konvente ndërkombëtare për sportin me temë fiksimin e ndeshjeve, Garcia citohet......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Ruaje këtë faqe

Tjerat postime

1 Prilli (1) 10 (1) 17 shkurti (6) 28 nentori (7) 28 Nëntori (2) 5 (1) 7 (6) 7 marsi (7) 8 (1) 8 marsi (5) 9 (1) Abanozi (1) Abasidët (1) Abazoni (1) Abdesi (1) Abdylazis Islami (1) Abetarja (3) Ablacioni (1) Abrazioni (1) Absent radial pulse (1) Abshisa (1) Absolventi (1) Absorbentët (1) Absorbimi (1) ACE inhibitors (2) Acetoni (1) Acidet (1) Acidet biliare (1) Acidet yndyrore (2) Acidi askorbik (1) Acidi borik (1) Acidi folik (6) Acidi laktik (1) Acidi nikotinik (1) Acidi nitrik (1) Acidi parinarik (1) Acidi piruvik (1) Acute mitral regurgitation (1) Acute pericarditis (2) Adaptimi (1) Adelina Mamaqi (4) Adem Gajtani (2) Adem Jashari (3) Adem Ramadani (2) Adeti (1) Adoleshenca (1) Adolf Hitler (1) Adoptimi (1) Adrenalina (1) Adresa (32) Adsense (3) Aerob (1) Aeroplani (1) Afazia (1) Afekti (1) Afërdita (2) Aforizma (3) Afrika (2) Afta (1) Afёrdita (1) Ag Apolloni (2) AgBiMed (1) Agjentët ekonomik (1) Agjerimi (6) Agjërimi (2) Agnesa Mahalla (6) Agon Bislimi (7) Agrafia (1) Ahireti (1) Ahmedizmi (1) AIDS (11) Ajri (2) AKI (3) Aknet (1) Akondroplazia (1) Akrepi (1) Akromatoza (1) Aksidentet e trafikut (3) Aksidenti (1) Aktinidet (1) Aktori (1) Aktrimi (1) Akulli (1) Akullorja (1) Akupunktura (1) Albatros Rexhaj (1) Albatrosi (3) Alber Kamy (1) Albin Kurti (1) Albumina (1) Aldosteroni (1) Alegoria (2) Alergjeni (1) Alergjia (2) Alergologjia (1) Alfentanili (1) Algat (1) Algat blu te gjelbra (2) Algoritmi (1) Ali Asllani (2) Ali Pasha (1) Ali Podrimja (4) Aliazhet e hekurit (3) Alibia (1) Alienët (2) Aliteracioni (1) Alkoolet (1) Allahu (2) Almedin Ejupi (2) Alpet Shqiptare (1) Alpha-blockers (1) Alternatori (1) Altruizmi (3) Alveolet (1) Ambasada (2) Ambulatory blood pressure recording (1) Amerika Jugore (2) Amerika Veriore (2) Amilaza (1) Amiloidoza (2) Amin (1) Aminat biogjene (1) Aminoacidet (2) Amoniaku (1) Amplituda (1) Anafaza (1) Anafillaksa (1) Anafora (1) Analiza (5) Analiza dhe komenti i poezisë ''Albatrosi'' të Sharl Bodlerit (1) Analiza e dramës ''Cuca e maleve'' (1) Analiza e dramës ''Emira'' (2) Analiza e dramës ''Gof'' (1) Analiza e dramës ''Varri i qyqes'' (1) Analiza e komedisë ''Bretkosat'' (1) Analiza e komedisë ''Shumë zhurmë për asgjë'' (1) Analiza e komedisë ''Zogjtë'' (1) Analiza e novelës ''Plaku dhe deti'' (1) Analiza e poemës '' Çajld Haroldi'' (1) Analiza e poemës '' Erveheja'' (1) Analiza e poemës '' Liria'' (1) Analiza e poemës '' Scodra'' (1) Analiza e poemës '' Serafina Topia'' (1) Analiza e poemës ''Andrra e jetës Zoga'' (1) Analiza e poemës ''Bukuria'' (1) Analiza e poemës ''Eneida'' (1) Analiza e poemës ''Garda Krutane'' (1) Analiza e poemës ''I tretuni'' (1) Analiza e poemës ''Iliada'' (1) Analiza e poemës ''Kënga e Sprasme e Balës'' (1) Analiza e poemës ''Lissus'' (1) Analiza e poemës ''Odisea'' (1) Analiza e poemës ''Te dheu i huaj'' (1) Analiza e poemës ''Vaji i bylbylit'' (1) Analiza e poemës Bagëti e Bujqësi'' (1) Analiza e poezisë ''Paraja'' të Hasan Zyko Kamberit (1) Analiza e poezisë së Ali Podrimjes (1) Analiza e poezisë së Azem Shkrelit (1) Analiza e poezisë së Din Mehmetit (1) Analiza e poezisë së Pablo Nerudës (1) Analiza e romanit '' Bardha e Temalit'' (1) Analiza e romanit '' Dikush më buzëqeshte'' (1) Analiza e romanit '' I huaji'' (1) Analiza e romanit '' Lufta dhe paqja'' (1) Analiza e romanit '' Xha Gorio'' (1) Analiza e romanit ''Don Kishoti'' - Miguel Servantes (1) Analiza e romanit ''Era dhe Lisi'' (1) Analiza e romanit ''Gjenerali i ushtrisë së vdekur'' (1) Analiza e romanit ''Karvani i bardhë'' (1) Analiza e romanit ''Kështjella'' (1) Analiza e romanit ''Kronikë në gur'' (2) Analiza e romanit ''Lumi i vdekur'' (1) Analiza e romanit ''Njeriu me top'' (1) Analiza e romanit ''Oh'' (1) Analiza e romanit ''Para Agimit'' (1) Analiza e romanit ''Përsëri në këmbë'' (1) Analiza e romanit ''Piramida'' (1) Analiza e romanit ''Rruga e shtëpisë sime'' (1) Analiza e romanit ''Shkëlqimi dhe rënia e shokut Zylo'' (1) Analiza e romanit ''Viti i mbrapshtë'' (1) Analiza e tragjedisë ''Hamleti'' - William Shakespeare (1) Analiza e tragjedisë ''Mbreti Lir'' (1) Analiza e tragjedisë ''Persët'' (1) Analiza e tregimit ''Kukulla të ngrira'' (1) Analiza e veprave të Ali Podrimjes (1) Analiza e veprave të Anton Pashkut (1) Analiza e veprave të Sharl Bodlerit (1) Analiza e veprës '' Prometeu i mbërthyer'' (2) Analiza e veprës ''Epi i Gilgameshit'' (1) Analiza e veprës ''Komedia Hyjnore'' (1) Analiza e veprës ''Shqipëria Çka qenë (1) Analiza e veprës ''Vdekja më vjen prej syve të tillë'' (1) Analiza e veprës ''Zani i zemrës'' (1) Analiza letrare (155) Analizatoret (1) Anamorava (1) Anasarka (1) Anatomia (128) Anatomia patologjike (5) Andon Zako Çajupi (7) Androgjenet (1) Andromeda (1) Andrra e jetës Zoga (1) Anekdota (2) Anekdotat (2) Anemia (1) Anemia mikrocitare hipokrome (1) Anemia pernicioze (1) Anesteziologjia (19) Aneurizma (1) Angina pectoris (10) Angina pektoris (1) Angiografia cerebrale (1) Angioplasty (1) Anijet (1) Anijet kozmike (1) Animacione (1) Animizmi (1) Anionet (2) Anketa (1) Ankthi (1) Anomalia (1) Anomalite e refraktimit (4) Anomaloskopi (1) Antarktida (2) Antibiotikët (1) Antibioza (1) Anticoagulants (1) Antidiabetiket oral (2) Antidiaroikët (1) Antidot (1) Antiemetikët (1) Antigjenet (3) Antioksidant (1) Antisepsa (1) Antisteriliteti (1) Antiteza (2) Antitrupat (2) Anton Pashku (6) Anton Santori (1) Antonimet (1) Antraksi (1) Antropometria (1) Anuria (1) Anza e Henleut (2) Aortic and mitral valve disease (1) Aortic coarctation (2) Aortic regurgitation (2) Aortic sclerosis (1) Aortic stenosis (6) Aparatet e anijeve kozmike (1) Aparatet elektrotermike (1) Aparati jukstaglomerular (1) Apele per ndihme (1) Apex beat (1) Apnea (1) Apoptoza (1) Apostrofa (1) Apraksia (4) Arabët (2) Argëtimi (1) Ari (1) Aristoteli (1) Aristrokracia (1) Ariu (2) Arkiva (30) Aroma (1) Arseniku (1) Arshi (1) Arsimi (2) Arsimimi shëndetësor (1) Arteria (1) Arterioskleroza (3) Artikulacioni (1) Artiola (1) Asdreni (5) Asepsa (1) Ashensori (1) Asidenti (1) Asonaca (1) Aspergilloza (1) Astenosfera (1) Asteroidi (1) Astigmatizmi (1) Astrit Lulushi (1) Atdheu (3) Ateizmi (1) Atelektaza (2) Ateromatoza (1) Ateroskleroza (4) Atmosfera (2) Atomet (3) Atomi (3) Atrial fibrillation (7) Atrial septal defect (7) Atrofia (3) Atrofia e bulbusit (1) Australia (2) Austria (1) Autizmi (7) Autobiografia (1) Autobusi (1) Autochthonous (1) Autoimuniteti (1) Autokracia (1) Automobili (1) Autopsia (1) Autoshkolla (21) Avaz (1) Avni Tafili (17) Avulli (1) Azia (2) Baba (3) Bacterial endocarditis (3) Bagëti e bujqësi (4) Bajrami (1) Bakri (10) Bakteremia (1) Bakteret (6) Balanitis (1) Balena (1) Baleti (1) Balistika (2) Balistika e jashtme (1) Balistika kriminalistike (1) Ballkani (1) Balloon valvuloplasty (1) Bankat (1) Banori dhe shpresa e tij (1) Barcoleta (6) Barnat (7) Barnat antikanceroze (1) Barnat ekpektorante (1) Barnat kundër motilitetit (1) Barnat kunder ulqeres peptike (1) Barnat kunder vjelljes (1) Bashkëtingëlloret (1) Bashkëtinglloret (1) Bashkia (1) Bebeza (2) Bedri Dedja (1) Beduinët (1) Bekir Halimi (24) Bërrylat (1) Bërthama (2) Besa - Besë (1) Besa e Konstandinit (1) Besimet monoteiste (1) Besimi (1) Beta-blockers (1) Biandria (2) Bibliografia (1) Bicikleta (1) Bifurkacioni (1) Big Bangu (1) Bigamia (2) Bilal Golemi (1) Bilal Xhaferri (1) Bimet (1) Bimët e gjelbra (1) Biocenozat (1) Biofizika (1) Biografia (82) Biokimia (44) Biokimia klinike (1) Biologji test (192) Biologjia (46) Biologjia molekulare (2) Bioprosthetic valve (1) Biosfera (1) Biosistematika (1) Biotopet (2) Biznesi (1) Blalock-Taussig shunt (1) Blej (3) Bleta (2) Bllokatoret e receptoreve H2 histaminike (1) Bodrumi (1) Bomba atomike (1) Bomba me hidrogjen (1) Bora (4) Borgjezi fisnik (1) Borgjezia (1) Borxhi (1) Bregdeti (1) Brenga (1) Breshka (1) Bretkosa (2) Brikenë Meha (1) Bronkiolet (1) Bronkopneumonia (1) Brucelloza (2) Budizmi (1) Bufi (1) Bukuria (1) Bukuroshja e Fjetur (1) Buqja (1) Burimi i infeksionit (1) c (1) Ç’u Mbush Mali (1) Çajld Haroldi (1) Calcium channel blockers (1) Calor (1) Çamëria (1) Cardiac defibrillators (1) Cardiology (74) Çarls Dikens (1) Carotid artery pulsations (1) CEFTA (1) Çeliku (2) Celuliti i orbites (1) Celuloza (3) Centralet elektrike (2) Çështë dhe Çdo të bëhet'' (1) CGI animation (1) Chest pain (1) Choki (1) Choroidal neovascularization (1) Chronic mitral regurgitation (1) Chronotropic incompetence (1) Ciankobalamina (1) Cigarja (1) Cikli kardiak (1) Cikli pentozik (1) Ciklopegjiket (1) Cilësia (1) Cirroza (6) Ciruset (1) Citati (1) Citoplazma (3) Çka është Seuli? (1) Coarctation of aorta (2) Collapsing pulse (1) Complications of infective endocarditis (1) Complications of prosthetic valves (1) Congenital heart diseases (1) Constrictive pericarditis (4) Continuous murmurs (1) Copat e huaja (2) Copat e huaja intrabulbare (4) Copat e huaja metalike ne korne (1) Copat e huaja ne korne (2) Cor bovinum (1) Corpus callosum (3) Corpus uteri (1) Cuca e maleve (2) Cunami (1) Cyanosis (1) Daja (1) Dakriocistiti (4) Dakriocistiti akut flegmonoz (2) Daktiloskopia (3) Dallendyshet (2) Daltonizmi (1) Daniel Defo (1) Dante Aligeri (3) Dante Aligieri (1) Dantroleni (6) Dardha (1) Dashuria (4) Daut Demaku (9) definicione (2) Degradimi (1) Dekameroni (1) Dekarboksilimi (1) Dekarboksilimi i aminoacideve (1) Deluzioni (1) Demografia (3) Demokracia (1) Demonet (1) Dendesia (1) Depedikulimi (1) Depresioni (1) Deratizimi (1) Derdhja (1) Dermatologjia (26) Dermatophyta inguinalis (1) Dëshirë e vërtetë e shqiptarëve (1) Dëshmorët (1) Determinantat antigjenike (1) Deti (2) Dextrocardia (1) Dezaminimi (1) Dhelpra (1) Dhembet (1) Dhëmbët (1) Dhimitër Xhuvani (1) Diabeti (22) Diagnoza (8) Dialektet (1) Dialektet e gjuhës shqipe (1) Dialekti (1) Dialektizmat (1) Dialog (2) Dialogu (1) Diastolic dysfunction (1) Diateza (1) Dielli (5) Dieta (5) Diftongjet (1) Difuzioni (1) Digital Kosovo (5) Dijet e njerëzve të mëdhenj (1) Dijetaret (1) Dikush më buzëqeshte (1) Dimri (4) Din Mehmeti (1) Diseksioni (1) Dispraksia (1) Distilimi (1) Distrofia yndyrore (2) Dita e Xhuma (1) Ditari (1) Diuretics (1) Diureza (3) Divertikuloza e zorrës së trashë (1) Dizuria (1) Djali Shqiptar (1) Djalli (2) Doket (1) Doktrina e Krishtenë (1) Dokumentet (1) Dollari (1) Dolor (1) Don Kishoti (2) Don Zhuani (1) Dosjet (2) Dozat (1) Dozimi (2) Dr. Agon Bislimi (1) Drama (4) Dramatika (1) Dressler's syndrome (1) Drini i Bardhë (1) Drita në zemër (1) Dritëro Agolli (8) Drogat (4) Druri (27) Drusen (1) Dua (53) Duart (1) Ductus arteriosus (1) Duhani (20) Dukuria kimike (2) Durimi (1) Durimi dyfytyrësh (1) Dusk Drive (1) Dyshimi (1) E drejta civile (3) E-Biznesi (1) Earn Money (3) Ebu Hanife (1) Echinococcus granulosus (1) Edema (3) Edema angioneurotike (3) Edema e kornese (1) Edmond de Amiçis (2) Edukata (1) Edukimi sanitar (1) Edukimi shëndetsor (1) Efektet anesore (3) Efikasiteti diagnostik (1) Efikasiteti terapeutik (1) Egzogamia (2) Eideza (1) Eisenmenger complex (1) Eisenmenger syndrome (3) Ejection click (1) Ekologjia (2) Ekonomia (145) Ekonomiksi (3) Eksperimenti (1) Ekstraneti (1) Eksudati (2) Ekzaminimi (4) Ekzfotalmometri (1) Elegjia (2) Elektroencefalografia (1) Elektroforeza (2) Elektrolitët (2) Elektroliza (1) Elektromiografia (1) Elektromotori (1) Elektronet (1) Elementet e bllokut (1) Elementet kalimtare (2) Elementet kimike (1) Elementet Letrare (7) Emancipimi (1) Emancipimi i femrës (1) Emanetu Feridetun (1) Embolia (3) Embolia e arteries qendrore te retines (3) Embrioni (1) Emfizema (1) Emfizema subkutane (1) Eminem (1) Emra Shqip (2) Emrat abstraktë (2) Emrat e përgjithshëm (3) Emrat e përveçëm (3) Emrat konkretë (2) Emri (11) Emri i përgjithshëm (1) Emri i përveçëm (1) Encefalopatia (1) Endemia (1) Enderr (2) Enderrat (14) Endocarditis (1) Endogamia (2) Endokrinologjia (1) Endometriumi (2) Endotendineum (1) Eneida (1) Energjia (4) Enët e gjakut (1) Enflurani (3) Enis Presheva (1) Entropia (1) Enukleacioni i syrit (2) Enumeracioni (1) Enver Gjergjqeku (1) Enver Robelli (1) Enzimet (2) Epanastrofea (1) Epi i Gilgameshit (2) Epidemia (1) Epidemiologjia (19) Epiderma (1) Epidermophytia inguinalis (1) Epiglotisi (1) Epika (1) Epilepsia (5) Epiteli (3) Epiteli shumeshtresor i sheshte (2) Epitendineum (1) Epiteti (1) Epithalamus (1) Epitopet (1) Epoka (1) Epshet. Uria (1) Epshi (1) Eqrem Çabej (1) Era (1) Eradikimi (1) Erb's point (1) Eritroblastoza fetale (3) Eritrocitet (5) Ernest Hemingway (1) Ernest Koliqi (1) Ernesto Sabato (1) Erozioni (1) Erozioni i kornese (3) Ersilja Çeli (4) Ervehaja (1) Esad Mekuli (2) Esat Stavileci (1) Ese (127) Ese per 17 shkurtin (1) Ese per 28 nentorin (2) Ese per 8 marsin (1) Ese per Arsimin (1) Ese per atdheun (2) Ese per dashuri (1) Ese për dashurinë (2) Ese per dimrin (1) Ese per durimin (1) Ese per familjen (2) Ese per femijet (2) Ese per leximin (2) Ese per librin (1) Ese për nënën (1) Ese per pranveren (5) Ese për pushimet verore (1) Ese per pushtetin (1) Ese per shkollen (1) Ese per shokun (1) Ese per veren (1) Eseja (1) Eshtrat (2) Eskili (2) Essay (8) Estrogjenet (1) Estrogjeni (3) Ethet (2) Ethet hemorragjike Krime-Kongo (7) Etika (1) Etika Islame (1) Etiologjia (24) Etja (1) Etleva Durmishi (1) Etnija (2) Etnografia (1) Eufemizmi (1) Euro (1) Evakuimi (1) Evropa (2) Ezani (3) Ezani më i mrekullueshëm i Bilalit (1) Fabula (9) Facebook (5) Fadil Maloku (3) Fagocitoza (1) Faik Konica (4) Fakte Historike (6) Fakte shkencore (15) Faktoret e rrezikut (2) Falja (1) Falja e namazit (11) Fallot's tetralogy (5) Familja (5) Familja patriarkale (1) Fan Noli (2) Fantazmat (1) Faqe (284) Faqet e institucioneve të Kosovës (1) Farkëtimi (1) Farmakodinamika (1) Farmakokinetika (1) Farmakologjia (69) Fatet (1) Faton Bislimi (2) Fatos Arapi (2) Fauna (1) Febris continua (1) Febris intermitens (1) Febris recurens (1) Febris remitens (1) Febris undulans (1) Federata Mikroneziane (1) Feja (7) Feja Islame (793) Fejesa (1) Fejzi Bojku (1) Fekonditeti (1) Fëmija (1) Femijet (2) Femra (4) Fenilketonuria (2) Fenotipi (1) Feokromocitoma (1) Ferizaj (1) Fertiliteti (1) Festa e shkollës (1) Fetva (1) Figura e krahasimit (2) Figurat Letrare (41) Fijet asociative (1) Filip Shiroka (4) Filma (46) Filma me titra shqip (7) Filmi (10) Filmofil Group (1) Filtrimi (1) Filtrimi glomerular (1) Fimoza (1) Firma (2) Fisi (1) Fisnik Ismaili (1) Fitim Uka (1) Fito leke (5) Fito Para (11) Fito trafik (1) Fizika (5) Fizika Kuantike (1) Fiziologjia (81) Fiziologjia Patologjike (70) Fjala (2) Fjale te urta (10) Fjalë të urta (1) Fjale te urta Islame (2) Fjale te urta per ambicjen (1) Fjale te urta per besimin (1) Fjale te urta per vellaun (1) Fjale te urta per vullnetin (1) Fjale te urta per zhgenjimin (1) Fjalët e parme (1) Fjalët e përbëra (1) Fjalët e qiririt (2) Fjalët e urta (3) Fjalët jo të parme (1) Fjali të përbëra me bashkërenditje veçuese (1) Fjalia (7) Fjalia dëftore (2) Fjalia dëshirore (2) Fjalia e përbërë (7) Fjalia e thjeshtë (1) Fjalia nxitëse (2) Fjalia pyetëse (2) Fjalia thirrmore (1) Fjalitë e përbëra me bashkërenditje (5) Fjalitë e përbëra me bashkërenditje kundërshtuese (1) Fjalitë e përbëra me bashkërenditje përmbyllëse (1) Fjalitë e përbëra me bashkërenditje veçuese (1) Fjalitë e përbëra me nënrenditje (1) Fjalor (3) Fjalor Anglisht Shqip (2) Fjalor shqip arabisht (1) Fjalori (96) Fjalori frengjisht shqip (1) Flagranca (1) Flamuri (3) Flavoproteinat (1) Flegmona (2) Flegmona e kapakeve (1) Flegmona e orbites (4) Flora (1) Flora Brovina (4) Fluoresceina (1) Fluori (1) Flutura (1) Fluturaket (1) Fluturimet ne hapesire (1) Fobia (3) Folja (6) Folklori (1) Folkodina (1) Fonema (1) Fonemat (1) Fonetika (1) Fonologjia (1) Forca e frenimit ne rrota (1) Forma (1) Format farmaceutike (2) Formatizimi i kompjuterit (1) Formula strukturore (1) Forumi i Te Rinjve Muslimane (3) Fosfori (1) Fosilet (2) Foto (63) Fotokoagulimi me laser (1) Fragment (1) Franca (1) Françesko Petrarka (1) Frekuenca (1) Frekuenca e punes se zemres (1) Frenat me disk (1) Fridrih Niçe (1) Fridrih Shiler (1) Friedreich's ataxia (1) Frutat (1) Frymëmarrja indore (2) Fshatari (1) Fumigacioni (1) Fun (4) Functio laesa (1) Fundusi i syrit (1) Funksioni (10) Fuqia (1) Fusha kortikale motorike e të folurit (1) Fusha leksikore (1) Fusha magnetike (1) Fusha primare motorike (1) Fusha vizive (2) Fusnota (1) Futbolli (1) Fyell' i Bariut (1) Gabriel Garsia Markez (1) Galaktika (1) Gallavardin phenomenon (1) Gallbladder (1) Gamaglobulinat (1) Gangrena (1) Gaqo Bushaka (1) Garda Krutane (1) Gaspër Pali (1) Gastriti (2) Gastrulimi (1) Gavril Dara (1) Gavril Dara i Riu (1) Gazetari (2) Gezim Kelmendi (7) Gëzim Kelmendi (1) Gihti (1) Gingivostomatiti herpetik (1) Giza (2) Gjakderdhja (5) Gjaku (17) Gjarpëri (1) Gjedhi (1) Gjendja flagrante (1) Gjendja urgjente (1) Gjenerale (45) Gjenerali i ushtrise se vdekur (1) Gjenet (8) Gjenetika (1) Gjeni (1) Gjenotipi (1) Gjeografi (82) Gjeografi test (161) Gjeravica (1) Gjergj Fishta (2) Gjinekologjia (14) Gjinia (1) Gjinia asjanëse e emrit (1) Gjinia dramatike (1) Gjinia e emrit (1) Gjinia epike (1) Gjinia lirike (1) Gjirafa (1) Gjitaret (1) Gjitarët (1) Gjithësia (2) Gjon Buzuku (1) Gjuha (4) Gjuha angleze (1) Gjuha arabe (1) Gjuha artistike (1) Gjuha dhe Letersia (2) Gjuha e folur (1) Gjuha e shkruar (1) Gjuha gjermane (48) Gjuha italiane (1) Gjuha jonë (2) Gjuha Shqipe (252) Gjuhë dhe letërsi (4) Gjuhë shqipe dhe Letërsi (60) Gjumi (3) Gjykimi (1) Gjyshja (2) Glaukoma (19) Glaukoma kongjenitale (1) Glaukoma neovaskulare (4) Glomeruli renal (2) Glomerulonefriti (1) Glukoza (3) Goca e detit (1) Gomari (1) Gostia (1) Gradacioni (1) Gramatika (27) Granulocitet (1) Granulomes sifilitike (1) Gripi (6) Grupe (2) Grupet e zanoreve (1) Grupet shoqërore (1) Grupi i gjakut (1) Guljelmo Markoni (1) Gunga (1) Gurët e Kilit (1) Guri i Bardhë (1) Gusha endemike (1) HAARP (1) Hadithe (120) Hadithe per diten e Xhuma (1) Hadithe per vdekjen (1) Hakeri (1) Haki Stërmilli (1) Halazioni (1) Halid El-Beker (1) Halil Xani (1) Halucinacionet (2) Hamleti (2) Haptenet (1) Haqif Ibrahimi (2) Hartim per librin (1) Hartim per pranveren (2) Hartim per shokun (1) Hartime (54) Hartime Ese per pavaresine (2) Hartime per leximin (1) Hasan El-Basriu (3) Hasan Prishtina (1) Hasan Zyko Kamberi (1) Havarixhet (1) Head lice (2) Heart sound (2) Heart transplantation (1) Hekuri (6) Helicobacter pylori (1) Helikazat (1) Hematologjia (2) Hematoma epidurale (1) Hematoma retrobulbare (1) Hematoma subdurale (1) Hematoma traumatike e kapakeve (1) Hemiplegia (1) Hemoftalmusi (2) Hemoglobina (1) Hemokultura (1) Hemoliza (1) Hemoragjia (1) Hemorragjia subarahinoidale (1) Hemostaza (1) Hëna (2) Heparin (1) Hepatitet (1) Hepatiti B (1) Hepatojugular reflux (1) Hernia inguinale (1) Herpesi Labial (1) Hidrocefalusi (1) Hidrocentralet (1) Hidrogjeni (1) Hidroliza (1) Hifema (9) Hifema traumatike (1) Hijalinoza (2) Hil Mosi (2) Himni (1) Himni i Flamurit (1) Hiperbola (4) Hiperemia (1) Hiperemia aktive (1) Hiperemia pasive (1) Hipermetropia (2) Hiperplazia (1) Hipertensioni arterial (3) Hipertermia (1) Hipertermia malinje (1) Hipertrofia (3) Hipervitaminoza (1) Hipervitaminoza D (1) Hipoalbuminemia (1) Hipofiza (2) Hipoglikemia (1) Hipokriti (1) Hipokrizia (1) Hipoksia (1) Hipostenuria (1) Hipotalamusi (3) Hipotensioni arterial (1) Hipotermia (1) Hipoteza (1) Hipovitaminoza A (1) Hipovitaminoza C (1) Hipovitaminozat (1) Histologjia (68) Histoplazmoza (1) Historia (71) Historia e Skënderbeut (1) Hivi (9) Hixhame (1) Holiday heart syndrome (1) Holografia (1) Holt-Oram syndrome (1) Homeostaza (2) Homeri (3) Homonimet (2) Honore de Balzak (2) Hordeolumi (1) Hormonet (3) Horoskopi (1) Hosting (1) Humanizmi (1) Humbja akute e te parit (1) Humbja e peshes (1) Humbja e te pamurit (1) Humor (29) Hurmet (1) Hutbeja lamtumirëse e Pejgamberit a.s (1) Hypertension (8) Hypertrophic cardiomyopathy (4) Hypospadia (1) I dashuri atdhe (1) I huaji (1) I sëmuri imagjinar (1) I tretuni (1) Ibën Abasi (1) Ibën Kajimi (1) Ibrahim Rugova (2) Ideja e veprёs letrare (1) Iftari (1) Ilaçet (1) Ilahi (2) Iliada (2) Iljasa Salihu (19) Iluminati (1) Imam Ibn Kajimi (2) Imam Shafiu (1) Imigrimi (2) Immanuel Kant (1) Imri Vishi (1) Imuniteti (4) Imuniteti i fituar (1) Imuniteti i lindur (1) Imuniteti jospecifik (1) Imunodeficienca (1) Imunogjenet (2) Imunologjia (12) Imunosupresoret (1) Incesti (1) Indet (1) Indi (1) Indi kercor (1) Indi kockor (1) Indi nervor (1) Indications (2) Indications for valve replacement (1) Indikacionet (8) Individi (1) Induksioni magnetik (1) Infarkti (7) Infarkti miokardial (1) Infective endocarditis (4) Infeksioni (2) Infeksioni intrabulbar (1) Infeksioni kriptogjen (1) Infertiliteti (1) Inflamacioni (9) Informacionet (1) Informata (2826) Informatat (1) Informatika (59) information (63) Inhibitoret e pompes proteinike (1) Inkubacioni (2) Insuficienca e zemrës (1) Insuficienca hepatike (1) Insuficienca kronike renale (1) Insuficienca renale (1) Insula (1) Insulina (3) Insulti cerebral (1) Integumenti (1) Internal Medicine (208) Interneti (5) Internimi (1) Intervista (1) Intraneti (1) Inversioni (1) Investimet (1) Irfan Jahiu (2) Irfan Salihu (10) Iridocikliti (6) Iridocikliti fibrinopurulent (1) Iridocikliti hipertenziv (1) Iridocikliti serofibrinoz (1) Iridocikliti seroz (1) Iridodializa (1) Iriqi (1) Irisi (1) Ironia (1) Islami (8) Islamizmi (1) Ismail Kadare (27) Ismail Qemali (1) Italia (1) Izopreni (1) Izostenuria (1) Jakov Xoxa (2) Jakup Hasipi (1) Jejunumi (1) Jeta (5) Jeta e Profetit Muhamed a.s (1) Jeta e re (1) Jeta e varrit (1) Jeta pas vdekjes (2) Jetmir Jakupi (1) Jodidet (1) Jonet (4) Jonet e Ca (1) Josip Rela (1) Judaizmi (1) Jugular pulse (1) Jugular venous pulsations (3) Jupiteri (1) Juvenila (1) Kaçaniku (1) Kadmiumi (2) Kafka (1) Kaheksia (1) Kalcifikimi (1) Kalciumi (2) Kalifati Arab (1) Kaliumi (1) Kallëzimi popullor (1) Kallezuesi (1) Kallëzuesi (3) Kallëzuesori (1) Kamera (1) Kanali inguinal (1) Kanceri (4) Kanella (1) Kanioni (1) Kapaciteti vital (1) Kapsula e Bowmanit (1) Karakteri (1) Karbohidratet (1) Karboksilaza (1) Karburanti (2) Karcinoma (1) Kardiologjia (2) Karl Marx (1) Kartagener's syndrome (1) Kasta (1) Katarakta traumatike (1) Katarakti (2) Kationet (1) Kënaqësia (1) Kënga e mjellmës (1) Këngët e mbrëmjes (1) Këngët kreshnike (1) Keratitet (6) Keratometri (1) Kercat e laringut (1) Kerci (1) Kerci hialin (2) Kërkesa (2) Kërkesa postimesh nga vizitorët (1) Kërpudhat (1) Keshilla (187) Këshilla (195) Keshilla Islame (114) Keshilla Mjekesore (6) Keshilla Shendetesore (2) Këshillat e Llukmanit a.s (1) Kështjella (1) Ketoacidoza (1) Kim Mehmeti (1) Kimi (2) Kimia (25) Kinetozat (1) Kirurgjia (32) Kitina (1) Klasicizmi francez (1) Klishe (1) Klizmat (1) Klorpropramidi (1) Kloruri i natriumit (1) Koaguli postmortal (1) Kobalti (3) Kocka kompakte (1) Kockat (4) Kodi gjenetik (1) Kodi i Balave (1) Kognicioni (1) Koha (2) Koilonychia (1) Kokarboksilaza (1) Kolagjeni (2) Kolë Jakova (1) Kolera (4) Kolesteroli (5) Kollitja (1) Koma (1) Kombësia (1) Kombi (4) Komedia (3) Komedia Hyjnore (3) Komensalizmi (1) Komente (3) Komente letrare (24) Komente për poezi (16) Komentimi i ëndrrave (73) Komocionet (1) Kompjuteri (1) Komplementi (1) Komplikimet (2) Komploti (1) Komponimet Helate (1) Komponimet kimike (1) Komponimet komplekse (5) Kompozicioni (2) Komuna (1) Komunikacioni rrugor (1) Komunikimi (2) Koncepti (1) Kondrocitet (1) Konflikti (1) Konflikti i Edipit (1) Kongresi i Alfabetit të gjuhës (1) Konina (1) Konjugimi (1) Konjuktiva (2) Konjuktiviti (4) Konjunktiva (1) Konjunktiva e fornikseve (1) Konjunktiva e kapakëve (1) Konjunktivi kronik (1) Konjunktiviti (3) Konjunktiviti alergjik (1) Konjunktiviti bakterial (3) Konjunktiviti epidemik (1) Konjunktiviti kronik (1) Konjunktiviti neonatal (1) Konjunktiviti vernal (2) Konstipacioni (1) Konstitucioni (4) Konsumi (1) Kontaksioni izotonik (1) Konteksti (1) Kontinentet (2) Kontraceptivet oral (1) Kontraksionet e muskulit (1) Kontraksioni ekscentrik (1) Kontraksioni izometrik (1) Kontrasti (1) Kontuzioni i bulbusit (2) Kooperativat (1) Kopaoniku (1) Koprraci (2) Korbi (1) Koreografia (1) Korja e trurit te madh (2) Kornea (14) Korpuskuat renale (3) Korrupsioni (1) Korteksi i veshkes (1) Kortikosteroidet (1) Kortizoli (1) Kosova (14) Kozmopolitizmi (1) Krahasimi (1) Krahina (1) Krijimi letrar (1) Kriminalistika (92) Krishterimi (1) Kristalet (1) Kristalizimi (1) Kriteret e Harvardit mbi vdekjen (1) Kritika Letrare (67) Kriza tireotoksike (1) Kromatina (1) Kromi (9) Kromozomet (3) Kronikë në gur (2) Kryefjala (8) Kryeqyteti (9) Ksenofobia (1) Kuadri filmik (1) Kufiri etnik (1) Kufiri shtetëror (1) Kuize (18) Kuize nga Autoshkolla (4) Kujdesi (1) Kukulla (1) Kukulla ime (1) Kukulla të ngrira (1) Kultura (2) Kumanova (1) Kunderindikacionet (2) Kundrinori (7) Kundrinori i zhdrejtë (1) Kundrinori i zhdrejtë pa parafjalë (1) Kurani (4) Kurbeti (1) Kurime (2) Kuriozitete (46) Kuriozitete matematikore (1) Kush e solli Doruntinën (1) Kushtetuta (1) Kussmaul's sign (1) Kuvendi (1) Kuvendi i Arbërit (1) Laboratori i kimisë (1) Lahuta e Malcisë (1) Lajme (74) Lajmi (1) Lakimi (2) Lakimi i mbiemrit (1) Lakuriqi (1) Lamelat kockore (1) Lantanidet (1) Laparoskopia (1) Lapidari (1) Laringu (1) Lasgush Poradeci (3) Laura Fazliu (1) Laureta Gashi (9) Left ventricular systolic dysfunction (1) Legjenda (3) Leksikologjia (1) Leksiku (1) Lendimet kimike te syrit (3) Lendimet perforative (8) Lëngu brendaqelizor (1) Lengu cerebrospinal (8) Lengu trunoshpinor (8) Lëngun jashtëqelizor (1) Leo Tolstoy (2) Leomioma (1) Lepuri (4) Letargjia (1) Letersia (53) Letërsia (3) Letërsia arkaike (1) Letërsia greke (1) Letersia shqipe (2) Letra (1) Letra dashurie (1) Leukocitet (2) Leukoplastet (1) Levine's sign (1) Levirati (2) Levizja (1) Leximi (1) Lezionet paraneoplastike (1) Li-Fi (1) Libra (3) Libra shqip (14) Libri (4) Libri i Autoshkollës (1) Lidheza (1) Lidhëzat (2) Lidhja (3) Lidhja e Kombeve (1) Lidhja e Prizrenit (1) Lidhjet kimike (1) Lidokaina (1) Ligatura e Stianusit (1) Ligjerata e drejte (1) Ligjërata e zhdrejtë (1) Ligjerata islame (1) Ligji i Arkimedit (1) Ligji i Faradeit (1) Ligji i Paskalit (1) Ligji periodik (1) Likuiditeti (1) Limanet detare (1) Limfa (1) Limfocitet (1) Limfogranulatoza (1) Lindje (5) Liria (1) Lirika (1) Lissus (1) Litenshtajni (1) Litiumi (1) Litosfera (1) Litota (2) Liver (3) Llojet e kundrinorit (1) Llojet e transportit (1) Llojet e transportit tokesor (1) Llokman Hoxha (2) Lobi i veshkes (1) Lobusi renal (1) Lodhja (1) Logjika (1) Logo (1) Logopedia (5) Lojna (34) Lojra (4) Lokomotiva (1) Loni Papa (2) Lopa (1) Luan Starova (1) Luani (3) Luani dhe miu (1) Lufta (1) Lufta e Ftohtë (1) Lugaja (1) Lugina (1) Luigj Gurakuqi (1) Lukthi (1) Lule më lule (1) Lulet e verës (1) Luli i vocërr (1) Lulja e kripës (1) Lulzim Susuri (12) Lumi (2) Lumi i vdekur. Jakov Xoxa (1) Lumturia (4) Lutembacher syndrome (1) Lutje (46) Lyra (1) Macja (3) Macja në ëndërr (1) Macula densa (1) Maculopathy (1) Magjia (2) Magjistaret (3) Magma (1) Magnetofoni (1) Maja e Gjeravicës (1) Majmuni (1) Makbethi (1) Makina (1) Makroekonomia (2) Makroskopia (1) Maksim Gorki (1) Malaria (1) Malet mollake (1) Mali (1) Mali i Kopaonikut (1) Mali i Rogoznës (1) Malli i atdheut (1) Mallkime (1) Maltusi (1) Mangani (8) Maqedonia (1) Marantic endocarditis (1) Marigona (1) Marihuana (2) Marin Beçikemi (1) Marksi (1) Marksizmi kulturor (1) Marsi (3) Martesa (3) Martin Camaj (1) Masa (1) Masa atomike (1) Maska (1) Matematika (14) Matriksi jashteqelizor (1) Matriksi kockor (2) Mbaresa (1) Mbeshtjellesi mielin (1) Mbiemri (9) Mbreti (2) Mbreti dhe Buburreci (1) Mbreti Lir (1) Mbroni fëmijët tuaj nga faqet Pornografike (1) Mbulesa (2) Meandrat lumore (1) Mediatoret kimik (1) Medicine (4) Medulla e veshkes (1) Medulla spinalis (1) Mehmedali Hoxha (1) Mehmet Bislimi (1) Mejoza (2) Melanina (5) Melanocitet (4) Mëlçia (2) Melqia (3) Membrana qelizore (2) Mëmëdheu (2) Mendime (118) Mendime Islame (1) Mendimi (1) Mendimi Pozitiv (6) Meningjiti (11) Menorragjia (1) Mercedes Benz (1) Merkuri (1) Merxhan Avdyli (1) Mesazh për maturantët (1) Meshari (1) Mesime (6) Mesime nga Biologjia (2) Meso Anglisht (3) Meso frengjisht (21) Meso Gjermanisht (104) Meso Holandisht (2) Meso Italisht (23) Mëso Italisht (1) Meso Japonisht (2) Meso Kinezisht (2) Meso Portugalisht (2) Mëso shqip (1) Meso Spanjollisht (2) Mesopotamia (2) Mesuesja (7) Mesyshi (1) Meta-analiza (1) Metabolizmi (2) Metafora (2) Metalet (5) Metalina (1) Metalurgjia (1) Metamorfoza (1) Metanoli (1) Metaplazia (1) Metastaza (2) Metathalamusi (1) Meteorologjia (1) Metionina (1) Metoda (1) Metoda historike (1) Metoda komparative (1) Metoda sociometrike (1) Metodat hulumtuese (2) Metonimi (1) Metonomi (1) Metrorragjia (1) Mexhid Yvejsi (2) Mezangiumi (1) Microsoft (2) Midriaza (1) Migjeni (7) Migrena (2) Migrimi (1) Miguel Servantes (1) Mihal Grameno (2) Mikorize (1) Mikrobiologjia (10) Mikroekonomia (1) Mikroorganizmat (1) Mikroskopia (1) Miku (3) Millosh Gjergj Nikolla (1) Mineralet (1) Miometriumi (1) Miopia (2) Miqesia (1) Mistere (74) Misticizmi (1) Mistika (1) Misvaku (1) Mitet (1) Miti (1) Mitokondriet (3) Mitologjia (1) Mitoza (1) Mitral regurgitation (4) Mitral stenosis (7) Mitral valve (1) Mitral valve prolapse (4) Mixed aortic lesions (1) Mizantropi (1) Mjekësi (286) Mjekesi familjare (6) Mjekësi fizikale me Rehabilitim (49) Mjekësi test (81) Mjekesia (12) Mjekesia Interne (33) Mjekesia Islame (2) Mjekesia Urgjente (4) Mjekimi (17) Mjetet transportuese (1) Modeli kejnsian (1) Molekula (1) Molieri (6) Molla (1) Mollë e ndaluar (1) Monarkia (1) Monetize your website (1) Monodrama (1) Monogamia (1) Monoksidi i karbonit (1) Monolog (1) Monologu i brendshëm (1) Monsunet (1) Morali (2) Morava e Binçes (1) Morena (1) Morfolologjia (1) Mortaliteti (3) Moshnimi demografik (1) Moti (1) Motiliteti (1) Motivi (1) Motivi i veprёs letrare (1) Motra ime fisnike (1) Movies (1) Mprehtesia e te parit (1) Muhamed Kyçyku (1) Muhamedi a.s (2) Muhamet Kyçyku (1) Mukoza (1) Multimedia (2) Muri qelizor (1) Murlani (1) Mushkëritë (3) Muskujt (1) Mutacionet (2) Mutizmi akinetik (1) Muzika (1) Myocardial infarction (6) Mеnаxhimi (1) Nacionalizmi (3) Nacionalizmi klasik (1) Nacionalizmi nënkulturor (1) Nacionalizmi postkolonial (1) Naftalina (1) Nahija (1) Naim Frasheri (4) Naim Frashëri (10) Naim Frashёri (3) Namazi (15) Namazi i istihares (1) Napoleon Bonaparta (1) Narcizmi (1) Nasa (2) Nata e Kadrit (3) Nata polare (1) Nataliteti (2) Natriumi (3) Natyra (3) Nazmi Rrahmani (2) Ndajfolja (5) Ndajfolja e mënyrës (1) Ndajfolja e sasisë (1) Ndajshtimi (1) Ndarja qelizore (1) Nderi (1) Ndërtesa (1) Ndihma (1) Ndihma e pare (6) Ndjekja (2) Ndjekja në ëndërr (2) Ndjenjat (1) Ndre Mjeda (9) Ndryshoje veten (2) Nefriti kronik (2) Nefrologjia (5) Nefroni (7) Nefroskleroza (3) Nekroza (5) Nekroza e konjuktives (1) Nena (4) Nëna (6) Neoplazma (6) Nepotizmi (1) Neptuni (1) Nervat (2) Nervat kranial (2) Nervi facialis (1) Nervi trigeminus (2) Nervi trochlearis (1) Neurokirurgjia (2) Neurologjia (31) Neurologjia dhe Psikiatria (83) Neurology (19) Neuronet (2) Neuroni (2) Neurotransmiteri (1) Neurozat (4) Neurozat profesionale (1) Ngarkesa elektrike (1) Ngjarje (4) Niacina (1) Nikeli (8) Nikola Tesla (1) Nikotina (2) Nikturia (1) Nimfomania (1) Ninulla (1) Nita (1) Njëqind vjet vetmi (1) Njeriu (5) Njeriu me top (1) Njesia (1) Njihu me hoxhallarët (1) Njoftimi (3) Nocioni (1) Noksat (1) Nomad (1) Nomadi (1) Noteri (1) Novela (3) Nucleus paraventricularis (1) Nukleotidet (1) Nukleus supraopticus (1) Numerori (2) Numërori (2) Numri atomik (2) Numri i emrave (1) Nxitimi (1) Nyja (1) Nyjëtimi (1) O sa bukuri ka tufa (1) Oaza (1) Obeziteti (1) Objekti i së drejtës civile (1) Objektivat makroekonomike (1) Obstruksioni limfatik (1) Oda e perparme (1) Odisea (2) Oferta (2) Oferta monetare (1) Oftalmia elektrike (3) Oftalmia simpatike (5) Oftalmologjia (165) Okisgjeni (1) Okluzioni i arteries qendrore te retines (4) Oksidet e bakrit (2) Oksidimi (1) Oksidoreduktimi (1) Oksigjeni (1) Oksihemoglobina (1) Oksitocina (1) Oktapodi (1) Olakizuria (1) Oligodendrocitet (1) Oliguria (1) Oliver Twist (2) Ongsono (1) Onkologjia (3) Onomatopea (1) Operacioni (2) Ophthalmia neonatorum (1) Ophthalmology (20) Opinione (407) Ora inteligjente (1) Orbitalet atomike (1) Organelet qelizore (3) Organi (1) Organizmat (1) Organizmat autotrofë (1) Orgazma (1) Orteku (1) Ortopedia dhe Traumatologjia (22) Oscar (1) Oscar Nominees (4) Osifikimi (1) Osifikimi endezmal (1) Osifikimi enkondral (1) Osmoza (1) Osteoblastet (1) Osteoklastet (1) Osteologjia (2) Osteonet (1) Osteoporoza (1) Otorinolaringologjia (2) Ozoni (1) Pablo Neruda (2) Pagjakësia (1) Palca e zgjatur (1) Palca kurrizore (1) Paleogjeografi (1) Palermo (1) Pankreasi (1) Pansystolic murmur over the precordium (1) Para agimit (1) Paracetamoli (3) Paradoksi (3) Parafimoza (1) Parafjala (3) Parafjalët (1) Paralelizmi figurativ (1) Parandalimi (3) Paranormale (2) Paraplegia (3) Paraplegjia (1) Parashikime (1) Parazitizmi (1) Parenkima (1) Paret (1) Pareza (1) Pareza e nervit trochlearis (1) Paronomazia (1) Parotiti (1) Partia politike (2) Pashko Vasa (1) Pasqyra e të rrëfyemit (1) Pastërtia (1) Pasthirrma (4) Pasthirrmat (1) Pasuria (1) Pathology of retinal detachment (1) Patologjia (115) Pavarësia (5) Pavarësia e Kosovës (3) PDA (1) Pedagogjia (1) Pediatria (1) Pediculosis (1) Pediculosis pubis (1) Pedologjia (1) Pedosfera (1) Pedoskopia (1) Pellagra (1) Pellgu (1) Pëllumbi (1) Pëllumbi i bardhë (1) Pentografi (1) Pepsina (1) Peptidoglikani (1) Për Mëmëdhenë (1) Përcaktori (1) Përceptimi (1) Peremrat (13) Përemrat dëftorë (3) Përemrat e pacaktuar (1) Përemrat lidhorë (2) Përemrat pronorë (1) Përemrat pyetës (3) Përemrat vetorë (1) Përemrat vetvetorë (1) Peremri (2) Përemri (4) Përemri pronor (2) Përemri vetor (1) Përemri vetvetor (1) Pericardium (1) Periflebiti i retines (1) Perifraza (1) Perimetria (1) Periosti (1) Peristaltika (1) Permanent pacemaker (2) Permanent pacing in bradyarrhythmias (1) Përralla (14) Përrallat (1) Përrallëzat (1) Përsëri në këmbë (1) Përsëritja (1) Pershkrimi (1) Përshkrimi (1) Përshtatja (1) Personaliteti (1) Personazhet (1) Personazhi (1) Personifikimi (3) Përtej largësive (1) Perversioni (1) Pesha atomike (1) Pesha specifike (2) Pesha specifike e urinës (1) Peticioni (1) Petro Marko (5) Pezmatimi (1) Pharmacological treatment (1) Pharmacology (3) Photocoagulation (1) Pika në tru (1) Pikëçuditja (1) Pikëpyetja (1) Pilokarpina (2) Pioglitazoni (1) Piridoksali (1) Piridoksamina (1) Piridoksina (1) Pisha (1) Pjeset e ligjerates (3) Pjesët e ndryshueshme të ligjeratës (2) Pjesët e pandryshueshme të ligjeratës (2) Pjeseza (1) Pjesëza (1) Pjesëzat (2) Pjetër Budi (3) Placenta (1) Plaga lacerokontuzive e kapakeve (1) Plagjiatura (1) Plakja (1) Plaku dhe deti (1) Planetet (2) Planetët (1) Planeti (1) Pleura (1) Pleuriti (1) Pllaja (1) Ploigjinia (1) Plumbi (9) Plutoni (2) Pluviografi (1) Pneumotoraksi (1) Podagra (1) Podocitet (2) Poema (3) Poema e mjerimit (3) Poezi (292) Poezi dashurie (40) Poezi islame (77) Poezi per 1 qershorin (1) Poezi per 28 nentorin (5) Poezi për Adem Jasharin (2) Poezi per atdheun (1) Poezi per babain (1) Poezi per baletin (1) Poezi per bibloteken (1) Poezi per bletat (1) Poezi per boren (2) Poezi per dallendyshet (3) Poezi per dashuri (1) Poezi per detin (1) Poezi per dimrin (2) Poezi per diten e pare te shkolles (1) Poezi per elefantin (1) Poezi per femije (1) Poezi per flamurin (1) Poezi per gjyshen (2) Poezi per Kosoven (1) Poezi per kukulla (1) Poezi per lepurushin (1) Poezi per librin (2) Poezi per lirine (1) Poezi per lopen (1) Poezi per lulet (1) Poezi per lypsarin (1) Poezi per Migjenin (1) Poezi per motren (1) Poezi per nenen (2) Poezi per pavaresine e Kosoves (1) Poezi per pranveren (2) Poezi per pushimet dimerore (1) Poezi per Ramazanin (2) Poezi për Serbët (1) Poezi per shiun (1) Poezi per shkollen (2) Poezi per shoqen (1) Poezi per veren (1) Poezi per zogun (1) Poezia (10) Poezia lirike (4) Poezia mediative (1) Poezia patriotike (1) Poezia refleksive (1) Poezia satirike (1) Polakizuria (1) Poliandria (2) Policia (1) Policia Shkencore (1) Policitemia rubra vera (1) Poligamia (3) Polisedenti (1) Politika (1) Poliuria (1) Popullësia (6) Populli (4) Porcine heart valve (2) Porta hyrese (2) Portalet (1) Portet detare (1) Porti (1) Post-MI risk stratification (1) Postcardiotomy syndrome (1) Postime interesante (2) Postimet më të lexuara (1) Postimet sipas kategorive (1) Potenciali elektrik (1) Potenciali i aksionit (3) Potenciali i graduar (1) Potenciali i veprimit (2) Potenciali membranor (1) Pranvera (16) Presbiopia (1) Presja (1) Prilli i thyer (1) Prinzmetal's angina (1) Prizreni (1) Probleme matematikore (1) Procesi epidemik (1) Procesverbali (1) Profillaksa (1) Progestina (1) Programe dhe Libra islame (13) Programe shqip (21) Prometeu i lidhur (1) Prometeu i mbërthyer (1) Promovimi shëndetësor (1) Propaganda shëndetsore (1) Prostata (1) Prosthetic valve endocarditis (1) Proteinat (6) Protista (1) Proverba (4) Proverbat (1) Proza (4) Psikodrama (1) Psikologji (16) Psikoza (4) Psikoza maniako depresive (1) Puferet (1) Pulëbardha (1) Pulmologjia (5) Pulmonary hypertension (6) Pulmonary stenosis (4) Punksioni lumbal (1) Pushteti (1) Pyetja retorike (1) Pyetje (2) Pyetje dhe Pergjigje (2) Pyetje nga Biologjia (3) Pyetje nga Kimia (67) Pyetje nga vizitorët (3) Pyetje-Pergjigje islame (7) Pyetjet retorike (2) Pytje (1) Qafa (1) Qamil Batalli (1) Qarqet e integruara (2) Qarqet e integruara analoge (1) Qarqet e integruara digjitale (1) Qeliza (29) Qeliza nervore (3) Qeliza prokariote (2) Qelizat Clara (1) Qelizat e maculae densa (1) Qelizat e Shvanit (1) Qelizat e tubulit proksimal (1) Qelizat jukstaglomerulare (1) Qelizat kaliciforme (1) Qelizat muskulare (1) Qelizat olfaktore (1) Qelizat osteogjene (1) Qendra apneustike (1) Qendra për avancimin e studimeve (1) Qendra pneumotoksike (1) Qengji (1) Qeni (2) Qerbelaja (1) Qershia (2) Qeveria (1) Qukapiku (1) Quotes (8) Rabini (1) Radiatio optica (1) Radiatio thalamica (1) Radikalet e lira të oksigjenit (1) Radio (1) Radiodrama (1) Radiokomunikimi (1) Radiologjia (4) Rajoni rural (1) Ramazani (13) Rapitful (5) Rasa (1) Rasat e emrit (2) Raste Klinike (4) Ratifikimi (1) Reaksionet berthamore (2) Reaksionet kimike (2) Realitete (1) Receptoret (1) Recesioni (1) Receta Gatimi (1) Recitimi (1) Redunanca (1) Referate (50) Referati (1) Referendumi (1) Reflekset (1) Regjisori (2) Rehabilitimi mjekesor (2) Reklamo biznesin tuaj (3) Relievi (1) Religjioni (1) Rendet (1) Renesanca (1) Rentgenografia (1) Reportazhi (1) Republika e Kosovës (2) Resurset ekonomike (1) Retë (1) Retencioni urinar (1) Retina (2) Retinal detachment (2) Retinal manifestations of AIDS (1) Retorika (1) Reumatologjia (1) Revolucioni (1) Rexhep Qosja (1) Rezistenca elektrike (1) Rheumatic heart disease (2) Riboflavina (1) Rifat Kukaj (2) Right ventricular infarction (1) Rilindasit (1) Rima (2) Ritmi (1) Rituali roman (1) Robert Martiko (1) Robert Ndrenika (1) Robinson Kruzo (1) Roboti i lodhur (1) Roli (2) Romane satirike (1) Romani (10) romani aventurier (1) Romani fantastiko – shkencor (1) Rozafa (1) Rrahim Sadiku (1) Rrahman Dedaj (1) Rregullat e trafikut (1) Rrena (1) Rrethanori (10) Rrethanori i kohës (1) Rrethanori i mënyrës (1) Rrethanori i qëllimit (1) Rrethanori i sasisë (1) Rrethanori i shkakut (1) Rrethanori i vendit (1) Rrezet infra te kuqe (1) Rriqnat (1) Rritja (1) Rritja ekonomike (1) Rrokja (1) Rrotat (1) Rrudhat (1) Rruga e shtëpisë sime (1) Rruget e frymemarrjes (1) Rruget e perhapjes (4) Rrushi (2) Rryma elektrike (6) Rrymat detare (1) Rubor (1) Rukje (1) Ruptura e bulbusit (1) Sa të dua Shqipëri (1) Sabri Hamiti (1) Sadaka (2) Saldimi (1) Sami Frashëri (3) Samire Spahiu (1) Saprofitizmi (1) Satelitet natyrore (1) Saturni (1) Scodra (1) Seborea (1) Seizmografi (1) Seizmologjia (1) Sekrete (2) Sekreti (1) Sekreti purulent (1) Seksi (5) Sekuenca filmike (1) Semiologjia (1) Semiotika (1) Sëmundja (1) Semundja inaparente (1) Sëmundja iskemike të zemrës (1) Semundja latente (1) Sëmundja ngjitëse (1) Semundja subklinike (1) Semundjet (2) Semundjet akute (1) Semundjet Infektive (66) Semundjet kongjenitale (1) Semundjet kronike (1) Senad Ramadani (4) Senile macular degeneration (1) Serbët (1) Seroprofilaksa (1) Serumi (1) Serumi antitetanik (1) Servodrejtuesi (1) Shaban Cakolli (4) Sharl Bodler (9) Shefqet Krasniqi (3) Shehidi (1) Shejh Albani (2) Shejtani (1) Shekulli (1) Shendetesi (70) Shëndetësi (235) Shendeti (1) Shëndeti (3) Shenjat (3) Shenjat e komunikacionit (2) Shenjat e pikesimit (1) Shenjat e pikësimit (1) Shenjat e rrezikut (1) Shenjat e trafikut (1) Sheqeri (2) Sherbimet sekrete (2) Shevqet Musaraj (1) Shijat (1) Shiu (3) Shkallët e mbiemrit (1) Shkallëzimi (2) Shkarko (4) Shkëlqimi dhe rënia e shokut Zylo (1) Shkenca (7) Shkijet (1) Shkolla (12) Shkrime (2) Shkrime islame (1) Shkrime nga Ag Apolloni (25) Shkrime nga Ben Apolloni (6) Shkronjat (1) Shmangia (1) Shoku (4) Shoku distributiv (1) Shoku hipovolemik (1) Shoku kardiogjen (1) Shoku obstruktiv (1) Shoqeri sekrete (1) Shoqëria (1) ShowBiz (3) Shpella e Dragobisë (1) Shpella e piratëve (1) Shpendet (2) Shpirti (2) Shporeti elektrik (1) Shprehjet frazeologjike (1) Shpretka (1) Shqip (2) Shqiperia (8) Shqipëria (5) Shqiponja (1) Shqiptarët (1) Shqiptaria (1) Shtatëzënia (1) Shtaza (1) Shteti (2) Shtresat e lëkurës (1) Shtypja e larte e gjakut (1) Shtypja hidrostatike (1) Shtypja koloide (1) Shumë zhurmë për asgjë (1) Shurdhimi (1) Shurdhimi konduktor (1) Shytat (1) SI (1) Sicilia (1) Sida (1) Sideroza e kornese (1) Sigi Janku (1) Sikur t'isha djalë (1) Simbioza (1) Simboli (1) Simboli kimik (3) Simptomat (1) Simptomat dhe shenjat (18) Simulimi (1) Sinan Hasani (1) Sindromi (1) Sindromi Di George (1) Sinektoda (1) Sinjalet (2) Sinjalet ndriçuese (1) Sinjali (2) Sinonimet (2) Sinopsisi (2) Sinqeriteti (1) Sintaksa (1) Sinus rhythm (1) Sionizmi (1) Sipërfaqja e Kosovës (1) Sistematika (1) Sistemet inteligjente te drejtimit te transportit (1) Sistemi (1) Sistemi diellor (5) Sistemi endokrin (1) Sistemi i drejtimit (1) Sistemi i transmisionit (1) Sistemi kardiovaskular (1) Sistemi limbik (2) Sistemi nervor parasimatik (1) Sistemi nervor qendror (2) Sistemi periodik i elementeve (3) Sitemap (1) Sjellja (3) Skena (1) Skenari (2) Skenaristi (1) Skenografia (1) Skica (3) Skizofrenia (8) Sklera (1) Skleroza amiotrofike laterale (4) Skleroza multiple (3) Skorbuti (1) Skuqja (1) Sllavët (2) Sllavët e Jugut (2) Sllavët e Lindjes (1) Sllavët e Perendimit (1) Sociodrama (1) Sociologjia (96) Sokrati (1) Solstici (1) Soneti (1) Sororati (2) Sot (1) Spastic paraparesis (2) Spastrimi (1) Speleologjia (1) Spermatozoidet (1) Spirometri (1) Spitalizimi (1) Sporadiciteti (1) Sport (1) Sporti (3) Stepa (2) Steriliteti (1) Sterilizimi (1) Sterjo Spasse (4) Stili i shkrimtarit (1) Stina (1) Stinet (7) Stinët (2) Stokes-Adams syndrome (1) Stomaku (1) Stomatiti (1) Strabizmi (1) Strajca viteline (1) Stresi (2) Strofa (1) Studenti në shtëpi (1) Studime (1) Studimi i randomizuar (1) Studimi kohort (1) Studimi rast-kontroll (1) Studimi tranzverzal apo i terthorte (1) Subjekti (3) Sublimimi (1) Substanca (3) Substanca mutagjene (1) Substancat (1) Substancat klastogjene (1) Subthalamus (1) Sulfati i bakrit (1) Sulmi cerebral (1) Sulmi në tru (1) Sunete (1) Supravalvular stenosis (1) Surgery (1) Syfyri (1) Syndrome X (1) Syrgjyn vdekur (2) Syri (7) Syri i trete (1) Systemic embolization (1) Systolic murmurs (1) Taksonomia (1) Takvimi (21) Talenti (1) Te bregu i detit (1) Të reja nga shkenca (3) Tech & Auto (7) Tek porta e xhenetit (1) Tekbiri (1) Teknologjia (233) Teknologjia farmaceutike (78) Telegrami (1) Teleskopi (1) Tema (3) Tema e veprёs letrare (1) Temperatura (1) Tendenca (1) Tendinet (1) Tensioni elektrik (2) Tensioni i gjakut (2) Tensioni itraokular (5) Teoria (1) Terapia (1) Terapia fizikale (2) Tërbimi (1) Tërmeti (2) Terminologji (350) Terminologji ekonomike (43) Terminologji fetare (281) Terminologji mjekësore (593) Termorregullimi fizik (1) Termorregullimi kimik (1) Test logjik (1) Test nga Biologjia (74) Test nga Fizika (39) Test nga gjuha dhe letersia shqipe (163) Test nga gjuha dhe letërsia shqipe (49) Test nga kimia (158) Teste (8) Testet e autoshkolles (3) Testi i Maturës (1) Tetanosi (1) Tetanusi (1) Thalamusi (2) The Last Dinosaurs (1) The Son of No One (1) Theksi (1) Theksi i fjalisë (1) Theksi logjik (1) Theni per intelegjencen (1) Thenie (1084) Thënie (1349) Thenie Islame (218) Thenie mjekesore (1) Thenie nga Albin Kurti (1) Thenie nga Bekir Halimi (4) Thenie nga Bob Marley (1) Thenie nga Hasan Prishtina (1) Thenie nga Ismail Kadare (1) Thenie nga Ukshin Hoti (1) Thenie per miqesine (1) Thenie per 1 qershorin (1) Thenie per akullin (1) Thenie per ambicjen (1) Thenie per Ameriken (1) Thenie per analistat (1) Thenie per argumentet (1) Thenie per armikun (6) Thenie per armiqet (1) Thenie per arsimin (2) Thenie per arsyen (1) Thenie per atdheun (1) Thenie per aventurat (1) Thenie per aventuren (1) Thenie per babain (1) Thenie per balten (1) Thenie per barin (1) Thenie per barkun (1) Thenie per baticen (1) Thenie per besen (1) Thenie per besimin (5) Thenie per besimtarin (1) Thenie per besnikerine (1) Thenie per biblen (1) Thenie per biznesmenet (1) Thenie per bleten (1) Thenie per borxhin (2) Thenie per boten (2) Thenie per brengen (1) Thenie per budallallekun (2) Thenie per budallenjte (2) Thenie per bujarine (1) Thenie per bujkun (1) Thenie per buken (2) Thenie per bukurine (1) Thenie per burgun (1) Thenie per burrat (1) Thenie per burrerine (2) Thenie per burrin (3) Thenie per butesine (3) Thenie per buzeqeshjen (2) Thenie per cmendurine (1) Thenie per çmendurine (1) Thenie per dallendyshet (1) Thenie per dashurine (21) Thenie per dembelin (1) Thenie per demin (1) Thenie per demokracine (2) Thenie per deshirat (1) Thenie per deshiren (4) Thenie per deshtaket (1) Thenie per deshtimin (3) Thenie per detin (2) Thenie per dhembjen (1) Thenie per dhimbjen (7) Thenie per diagnozen (1) Thenie per diamantet (1) Thenie per diellin (2) Thenie per dijen (1) Thenie per dinjitetin (1) Thenie per diplomacine (1) Thenie per disfatat (1) Thenie per diturine (4) Thenie per djalin (2) Thenie per djallin (1) Thenie per djersen (1) Thenie per dobesine (1) Thenie per drejtesine (4) Thenie per driten (1) Thenie per drurin (1) Thenie per duart (1) Thenie per durimin (4) Thenie per dynjane (1) Thenie per dyshimin (1) Thenie per ecjen (1) Thenie per edukaten (3) Thenie per edukimin (2) Thenie per embelsine (1) Thenie per enderrat (1) Thenie per epshin (2) Thenie per erresiren (1) Thenie per faktet (1) Thenie per falenderimin (1) Thenie per faljen (3) Thenie per faljen e gjakut (1) Thenie per famen (1) Thenie per familjen (2) Thenie per fatin (3) Thenie per fatkeqesine (3) Thenie per fatkeqesite (3) Thenie per femijen (2) Thenie per femijet (3) Thenie per femrat (1) Thenie per femren (4) Thenie per fillimin (1) Thenie per filmin (1) Thenie per fitimtarin (1) Thenie per fitoren (3) Thenie per fitoret (1) Thenie per fjalen (1) Thenie per folenë (1) Thenie per forcen (1) Thenie per fotografine (1) Thenie per friken (4) Thenie per fshatin (1) Thenie per fundin (1) Thenie per fuqine (1) Thenie per furtunen (1) Thenie per gabimet (6) Thenie per gabimin (7) Thenie per gazetaret (1) Thenie per Gege (1) Thenie per genjeshtarin (1) Thenie per genjeshtrat (2) Thenie per genjeshtren (4) Thenie per gezimin (1) Thenie per gjahtarin (1) Thenie per gjakun (2) Thenie per gjarperin (1) Thenie per gjerat (1) Thenie per gjuhen (2) Thenie per goditjen (1) Thenie per gojen (1) Thenie per grate (1) Thenie per gruan (4) Thenie per guximin (3) Thenie per harresen (1) Thenie per harrimin (1) Thenie per hekurin (1) Thenie per heshtjen (6) Thenie per hidherimin (2) Thenie per historine (1) Thenie per hoxhallaret (1) Thenie per humbjen (3) Thenie per injorancen (3) Thenie per intelektin (1) Thenie per Islamin (4) Thenie per jeten (13) Thenie per kafshen (1) Thenie per kalin (2) Thenie per karakterin (1) Thenie per karrieren (1) Thenie per kaun (1) Thenie per kazmen (1) Thenie per keqardhjen (1) Thenie per keqberesin (1) Thenie per kercimin (1) Thenie per keshillat (2) Thenie per kohen (9) Thenie per kohen e lire (1) Thenie per kollin (1) Thenie per kombin (2) Thenie per komunikimin (1) Thenie per kopertinen (1) Thenie per krenarine (3) Thenie per krimbin (1) Thenie per kritiken (1) Thenie per krizen (1) Thenie per kujtimin (1) Thenie per Kuranin (1) Thenie per kursimin (1) Thenie per kurvat (4) Thenie per lajmin (1) Thenie per lajthitjen (1) Thenie per lamtumirat (1) Thenie per lekun (2) Thenie per lendimin (1) Thenie per leshin (1) Thenie per leximin (9) Thenie per librat (1) Thenie per librin (5) Thenie per liderin (1) Thenie per lirine (2) Thenie per lirite (1) Thenie per lodhjen (1) Thenie per lotet (1) Thenie per lotin (1) Thenie per luanin (1) Thenie per luften (3) Thenie per lumturine (9) Thenie per lutjen (1) Thenie per malet (1) Thenie per marreveshjen (1) Thenie per martesen (4) Thenie per mashtrimin (3) Thenie per mbretin (1) Thenie per mekatet (7) Thenie per mekatin (1) Thenie per mendimin (3) Thenie per mendjen (3) Thenie per menqurine (2) Thenie per merzine (1) Thenie per meshkujt (1) Thenie per mesimin (2) Thenie per mesuesin (1) Thenie per mikun (6) Thenie per miqesine (3) Thenie per mjalten (1) Thenie per modestine (1) Thenie per mollen (1) Thenie per moralin (7) Thenie per motin (1) Thenie per motren (3) Thenie per muret (1) Thenie per mushkun (1) Thenie per namazin (3) Thenie per ndergjegjen (2) Thenie per nderin (2) Thenie per ndershmerine (1) Thenie per ndertimin (1) Thenie per ndihmen (2) Thenie per ndryshimin (1) Thenie per nenen (6) Thenie per nevojen (2) Thenie per ngazellimin (1) Thenie per ngopjen (1) Thenie per njerezimin (1) Thenie per njerezit (8) Thenie per njeriun (13) Thenie per nxenesin (1) Thenie per oksigjenin (1) Thenie per optimistin (3) Thenie per oratoret (1) Thenie per paditurine (1) Thenie per padrejtesine (1) Thenie per pagesen (1) Thenie per pamjen (1) Thenie per paqen (3) Thenie per parane (4) Thenie per paranojakun (1) Thenie per parapagimin (1) Thenie per parate (4) Thenie per pasurine (7) Thenie per patriotizmin (1) Thenie per pendimin (1) Thenie per perpjekjet (1) Thenie per personalitetin (2) Thenie per pertimin (1) Thenie per pervojen (1) Thenie per pesimistin (3) Thenie per pesimizmin (1) Thenie per pijet (1) Thenie per pjekurine (1) Thenie per plaget (1) Thenie per plakjen (1) Thenie per plakun (1) Thenie per pleqte (2) Thenie per plumbin (1) Thenie per poezine (1) Thenie per politikanet (2) Thenie per politikanin (1) Thenie per politiken (3) Thenie per pranveren (2) Thenie per prejardhjen (1) Thenie per premtimet (1) Thenie per prinderit (3) Thenie per pritjen (1) Thenie per profesionin (1) Thenie per punen (8) Thenie per pushimin (1) Thenie per qelesin (1) Thenie per qenin (2) Thenie per qente (1) Thenie per qetesine (1) Thenie per qytetarin (1) Thenie per rehatine (1) Thenie per renjen ne dashuri (2) Thenie per respektin (4) Thenie per rinine (1) Thenie per rregullat (1) Thenie per rrenat (2) Thenie per rrenen (1) Thenie per rrezikun (1) Thenie per rrogen (1) Thenie per rrugen (1) Thenie per sekretin (1) Thenie per semundjen (2) Thenie per sfiden (1) Thenie per shakane (1) Thenie per shendetin (1) Thenie per sherbimin (1) Thenie per sherimin (1) Thenie per shikimin (1) Thenie per shiun (1) Thenie per shokun (4) Thenie per shoqerine (2) Thenie per shpenzimin (1) Thenie per shpirtin (1) Thenie per shprehite (1) Thenie per shpresen (1) Thenie per shqetesimin (2) Thenie per Shqiperine (2) Thenie per shqiponjen (1) Thenie per shqiptarine (1) Thenie per shtetin (1) Thenie per sinqeritetin (5) Thenie per sjelljen (5) Thenie per sportin (1) Thenie per sprovat (1) Thenie per stresin (1) Thenie per suksesin (3) Thenie per sunetin (2) Thenie per syrin (2) Thenie per syte (2) Thenie per talentin (1) Thenie per te ardhmen (2) Thenie per te bukuren (1) Thenie per te drejten (1) Thenie per te folurit (1) Thenie per te fortin (1) Thenie per te huajt (1) Thenie per te keqen (3) Thenie per te menqurit (3) Thenie per te metat e njeriut (1) Thenie per te miren (2) Thenie per te rinjte (3) Thenie per te shkuaren (1) Thenie per te tashmen (1) Thenie per te vdekurin (1) Thenie per te verteten (8) Thenie per te vjetrit (1) Thenie per thashethemet (1) Thenie per thembren (1) Thenie per thjeshtesine (2) Thenie per torten (1) Thenie per Tosk (1) Thenie per tradhetine (1) Thenie per trimin (1) Thenie per trishtimin (1) Thenie per trupin (4) Thenie per trurin (1) Thenie per turpin (1) Thenie per tymin (1) Thenie per udheheqjen (1) Thenie per udhetimin (1) Thenie per ujkun (3) Thenie per urrejtjen (3) Thenie per urtesine (2) Thenie per vajzen (1) Thenie per varferine (6) Thenie per vdekjen (1) Thenie per vellaun (2) Thenie per veprat (2) Thenie per vepren (1) Thenie per veprimin (2) Thenie per veshtiresite (1) Thenie per vetepermbajtjen (1) Thenie per vetmine (2) Thenie per vlerat (1) Thenie per voten (1) Thenie per votuesin (1) Thenie per vrapimin (1) Thenie per vuajtjen (2) Thenie per vullnetarin (1) Thenie per vullnetin (2) Thenie per xhamine (1) Thenie per yjet (1) Thenie per zagarin (1) Thenie per zemren (6) Thenie per zgjuaresine (1) Thenie per zhgenjimin (2) Thenie per ziline (1) Thenie per zjarrin (1) Thenie popullore (1) Thesari (1) Third heart sound (3) Thrombolysis (3) Thrombolytic therapy (1) Ti Shqipëri më jep Nder (1) Tiamina (1) Tifoja Abdominale (2) Tinea inguinalis (1) Tipi piknik i konstitucionit (1) Tiroiditi Hashimoto (1) Tirozina (1) Tjera (81) Tkurrja muskulare (1) Tmerre (1) Toka (11) Tokoferoli (1) Toksina e tetanusit (1) Top (5) Totemizmi (1) Tragjedia (4) Trailer (7) Trajta e pashquar e emrit (1) Trajta e shquar e emrit (1) Trajtimi (3) Trakeostomia (1) Transaminimi (1) Transformatoret (2) Transformatori (1) Transporti (1) Transporti hekurudhore (1) Transporti tokesor (1) Transporti ujore (1) Transudati (3) Transverzioni (1) Tranzicioni (1) Traseologjija (1) Tregime (81) Tregime Islame (56) Tregimi (3) Tregu (1) Treguesit (2) Trëndafili (1) Treni (1) Tretësira fiziologjike (1) Tricuspid regurgitation (2) Trifenilmetani (1) Triptofani (2) Trishtimi (1) Trombi (6) Trombocitet (1) Tromboembolia (1) Tromboza (4) Tromboza e venes qendrore te retines (4) Troponins (1) Trungu trunor (2) Trupi (2) Trupi ciliar (1) Trupi qelqor (3) Truri (3) Truri i vogel (4) Trysnia atmosferike (1) Tuberkulozi (18) Tubokurarina (1) Tubuli i perdredhur proksimal (1) Tubuli renal (1) Tumor (1) Tumoret (10) Tumoret e melqise (5) Tuneli (1) Turbullimi i kornes (1) Turqia (6) Tutoriale (2) Udhёpёrshkrimi (1) UFO (13) Uji (3) Ujku (3) Ukshin Hoti (1) Ulçera (1) Ulvi Fejzullahu (12) Unazat (1) Unazë (1) Universe paralele (1) Universet paralele (1) Universiteti (1) Urani (1) Urdhëresat nga personat e autorizuar (1) Urethritis simplex (1) Urime (1) Urina (4) Urologjia (14) Ushqimi (13) Ushqimi dietal (4) Ushqimi eufenik (1) Ushqimi për diabetikët (1) Utopia (1) Uvea (1) Uveitet (1) Vagina (1) Vaji i bylbilit (1) Vaji i bylbylit (2) Vaksina (4) Vaksinat (1) Vaksinoprofillaksa (1) Vaktia e Ramazanit (3) Vaktia e Ramazanit 2015 (2) Valbona (1) Valdet Kamberi (27) Valenca (1) Vallja e luleve (1) Valvular heart disease (1) Vanadium (1) Vargmalet (1) Vargu (1) Varri (1) Vaskularizimi (2) Vaskuliti i retines (1) Vaso Pasha (1) Vatra epidemike (1) Vazodilatimi (1) Vazokonstriksion (1) Vazopresina (1) Vdekja (4) Vdekja me vjen prej syve te tille (1) Vdekje (1) Vehbi Kikaj (1) Vektorët (1) Vellau (3) Vendi (1) Venera (1) Ventriculus III (6) Ventriculus lateralis (1) Vepra (1) Vepra epike (1) Vepra letrare (1) Vera (7) Veshka (20) Veshkat (1) Vetbesimi (3) Vetedija (2) Vetëvrasja (1) Vetmia (1) Veton Surroi (1) Vezë të arta (1) Vica (1) Victor Hugo (1) Victor Hygo (1) Video (84) Video fetare (32) Video interesante (25) Video mësime (1) Video mjekesore (2) Video qesharake (21) Vija bregdetare (1) Vija Egnatia (1) Vijat papilare (1) Viktor Hygo (2) Vince Lombardi (1) Virozat (1) Virulenca (1) Viruset (1) Viset shqiptare (1) Vitamina B1 (1) Vitamina B12 (1) Vitamina B2 (1) Vitamina B3 (1) Vitamina B6 (2) Vitamina C (1) Vitamina D (1) Vitamina E (2) Vitaminat (21) Viti i mbrapshtë (1) Vitrektomia (2) Vizita (1) Vizusi (2) Vjersha (263) Vjersha oër pranverën (1) Vjersha patriotike (7) Vjersha per 1 qershorin (1) Vjersha për 7 marsin (2) Vjersha per 8 marsin (1) Vjersha për Adem Jasharin (2) Vjersha per Ariun (1) Vjersha per baletin (1) Vjersha per bicikleten (1) Vjersha per boren (2) Vjersha për dajën (1) Vjersha per dallendyshet (2) Vjersha per dhelpren (1) Vjersha per dimrin (1) Vjersha per elefantin (2) Vjersha per eren (1) Vjersha per femije (5) Vjersha për fëmijë (56) Vjersha per flamurin (2) Vjersha për flamurin (1) Vjersha për gjirafën (1) Vjersha per gjyshen (1) Vjersha per kohen (1) Vjersha per lepurushin (1) Vjersha per librin (4) Vjersha per lypsarin (1) Vjersha për macen (1) Vjersha per Matematiken (1) Vjersha per mesuesen (8) Vjersha per mesuesin (1) Vjersha për mikun (1) Vjersha per mjaltin (1) Vjersha per molla (1) Vjersha per motren (1) Vjersha per nenen (1) Vjersha per plepin (1) Vjersha per pranveren (2) Vjersha për pranverën (12) Vjersha për qenin (1) Vjersha për qershinë (1) Vjersha për Qukapikun (1) Vjersha për Robotin (1) Vjersha per shiun (1) Vjersha për shiun (1) vjersha për shkollën (4) Vjersha për shokun (1) Vjersha per shoqen (1) Vjersha per shqiponjen (1) Vjersha per vellaun (2) Vjersha per veren (2) Vjersha per Vjeshten (2) Vjersha per yllin (2) Vjersha per zogun (1) Vjershe per babain (1) Vjershe per pinguinin (1) Vjershe per zogun (1) Vjeshta (2) Vlera (1) Vlora (1) Vullkanet (1) Vullkani (2) Vullneti (1) Vulnerabil (1) Weather (1) Wi-Fi (1) William Shakespeare (20) Windows (1) Windows 10 (1) Winston Churchill (1) Woody Allen (1) World Wide Web (1) Wrong Turn 1 (1) Xehet (2) Xha Gorio (2) Xheladin Muça (1) Xhemajl Abria (1) Xhemat (1) Xheneti (2) Xhevahir Spahiu (5) Xhindet (2) Xhon Kenedi (21) Xhorxh Gordon Bajron (1) Xhovani Bokaçio (1) Yjet (1) Ylli (2) Yndyrnat (4) Youtube (2) Zani i zemrës (1) Zanoret (3) Zbatica (1) Zbehja (1) Zbulime-Shpikje (39) Zef Serembe (1) Zef Serembe (4) Zemra (6) Zgjedhimi i foljes (1) Zgjedhja (1) Zgjedhjet (1) Zhan Batist Pokëlen (1) Zhargoni (1) Zhavorri (1) Zilia (1) Zinaja (1) Zink insulina kristalore (1) Zogu (1) Zogu dhe djali (1) Zona (1) Zona Aride (1) Zoonozat (1) Zorra e holle (1) Zoti (1)

Arkiva e postimeve